Prenájom minibagra vám ušetrí čas a zvýši efektivitu práce

Pre malé firmy alebo živnostníkov môže byť aj minibager veľkou investíciou. Našťastie, existuje viacero spôsobov, ako pri obstarávaní stavebných strojov ušetriť (a nejde iba o lízing). V článku vám prezradíme, ktoré to sú a aké sú ich výhody i nevýhody.

Ako ušetriť za stavebné stroje

S obstaraním techniky ako napr. stavebné stroje nemusíte váhať. Kúpa stroja „v hotovosti“ síce môže nadmerne zaťažiť váš firemný rozpočet, existujú však aj ďalšie riešenia.

Prvým je podnikateľský úver z banky. Často síce musíte dokladovať účel, výhodou však je, že stroj sa okamžite stane vaším majetkom. Úvery boli ešte donedávna pomerne lacné, úrokové sadzby však pomaly začínajú stúpať a tento spôsob sa predražuje. Bankám okrem toho musíte dokladovať podnikateľskú históriu a v niektorých prípadoch aj podnikateľský plán. Pri schvaľovaní úveru vyhodnocujú množstvo kritérií a často sa stáva, že úver zamietnu bez podrobného odôvodnenia.

O niečo jednoduchšia je situácia v prípade lízingu. Lízingová spoločnosť takisto vašu firmu dôkladne preverí, počas trvania lízingovej zmluvy je však stroj jej majetkom, vy ho iba používate. Tým sa teda vyrieši otázka ručenia v prípade nesplácania.

Existujú 2 typy lízingu:

Finančný – Na začiatku zaplatíte jednu vyššiu platbu (tzv. akontáciu) a následne hodnotu splácate vo forme mesačných splátok. Po ukončení zmluvy sa stáva stroj vaším majetkom, prípadne si ho môžete odkúpiť za zostatkovú cenu. Náklady spojené s údržbou a opravami sú po celý čas na vašich pleciach.

Operatívny – Platíte mesačné platby za používanie stroja, ten sa však nestane vaším majetkom ani po ukončení zmluvy. Lízingové spoločnosti potom takéto stroje ďalej odpredávajú ako použité. Počas trvania zmluvy majú na starosti aj údržbu stroja (nemusí to však byť v plnom rozsahu).

Nezatracujte použité stroje

Ďalšou možnosťou ako ušetriť sú použité stroje. Mnohí ľudia ich odsudzujú, pretože ich porovnávajú s ojazdenými automobilmi. Áno, aj minibager, bager, dozér alebo iný stroj môžete kúpiť cez inzerciu. Rovnako ako pri automobiloch, aj v prípade strojov môžete toto rozhodnutie oľutovať, akonáhle sa prejavia skryté chyby, s ktorými vás predajca „zabudol“ oboznámiť.

Tak ako pri autách je teda najrozumnejšie, keď si na obhliadku vezmete niekoho, kto strojom rozumie. Existuje však aj druhá alternatíva, ktorou sú použité stroje priamo od predajcov. Tí ich podrobujú dôkladným servisným prehliadkam, vymieňajú opotrebované diely a následne vám na minibager či iný stroj dajú aj záruku.

Požičovňa stavebných strojov aj na dlhodobý prenájom

Keď sa povie požičovňa stavebných strojov, možno si predstavíte iba krátkodobé posilnenie vášho strojového parku. Mnohé firmy využívajú požičovne práve týmto spôsobom. Pomáhajú im zvládnuť úlohy, na ktoré nemajú vhodnú techniku, alebo posilniť kapacity pri náhlom prívale zákaziek počas sezóny.

Nie všetky však požičovňu vnímajú ako jednorazové riešenie – niektoré jej služby využívajú pravidelne. Pri dlhodobých výpožičkách požičovne ponúkajú výhodné podmienky, takže sa často viac oplatí stroj požičať než kúpiť.

Samozrejme, nevýhodou je, že požičaný stroj nebudete vlastniť. Na druhej strane vám vďaka tomu odpadnú starosti s údržbou a opravami (vrátane nemalých nákladov). Okrem toho, požičovne ponúkajú širokú paletu doplnkových služieb, ktoré vám výpožičku zjednodušia. Samozrejmosťou je už dovoz na miesto výkonu práce či servis priamo na mieste. Niektoré ponúkajú aj online obhliadky strojov. Pri nich vám technik cez internet predvedie stroj priamo v akcii. Nebudete tak musieť opustiť pohodlie vašej pracovne alebo obývačky.