Mnohé vysoké školy v Čechách sú u slovenských maturantov stále veľmi žiadané. Nečudo, veď univerzity našich západných susedov poskytujú vysokú kvalitu vzdelania, nehrozí jazyková bariéra a čo je najpodstatnejšie, štúdium tu je stále zadarmo. Práve toto je kameňom úrazu a veľkej kritiky. Je fér, aby Slováci študovali v Česku bezplatne?
Štúdium v Česku - výhoda na oboch stranách
Na otázku, kam na vysokú školu si nejeden mladý Slovák odpovie: „Predsa do Čiech.“ A prečo nie? Veď v Českej republike je kvalita vysokoškolského štúdia na veľmi vysokej úrovni, po česky rozumieme, navyše väčšina vysokých škôl v Čechách umožňuje písať seminárne a iné práce v rodnom jazyku. A keďže štúdium tu je pre mladých Slovákov stále zadarmo, neraz sa rozhodnú študovať medicínu či právo práve na prestížnej Karlovej univerzite v Prahe či v obľúbenom Brne. To však nedá spať niektorým kritikom, ktorí Slovákom študujúcim v Čechách zazlievajú, že neoprávnene využívajú ich systém bezplatného školstva, hoci nie sú domáci študenti. Ako to teda je?
Prospešné štúdiá na českých vysokých
Nie je to také jednostranné. Ako totiž ukázali posledné štúdie, česká ekonomika slovenských študentov víta. Naši študenti totiž prinášajú stovky miliónov českých korún ročne do štátnej pokladnice, a tak je prinajmenšom sporné, kto je komu nápomocný. Zrejme je fér priznať, že spokojnosť je na oboch stranách, mladí Slováci, ktorí majú viac možností na výber, ako aj české univerzity, ktorým slovenskí študenti dokázateľne zvyšujú kvalitu a úroveň škôl.
Nehovoriac o tom, že asi polovica Slovákov v Čechách ostáva aj po zisku diplomu, keďže v Česku sú priemerne vyššie mzdy ako u nás i vyššia možnosť uplatniť sa na trhu práce. Uspieť tu však môžu skutočne len tí najlepší. Takí, ktorí sú schopní adaptovať sa na nový jazyk aj krajinu. Vedieť, ako písať bakalárku, aj to, či je v slovenčine alebo češtine, je jedna vec, no uplatniť sa na českom trhu práce je už vec druhá, o čosi náročnejšia.
Trúfnete si na to aj Vy?