Skákanie na trampolíne už zďaleka nie je len len aktivitou školských telocviční a posilňovní, ale svoje využitie nájde už aj v dnešných domácich priestoroch. Okrem poriadnej zábavy si skákaním deti môžu zlepšiť kondíciu, posilniť svalstvo, vybiť prebytočnú energiu a vylepšiť koordináciu pohybov.
Uvažujete aj vy o jej obstaraní? Na, čo dbať pri jej výbere?
Pred kúpou trampolíny
Ešte predtým, ako sa vyberiete do obchodu vybrať konkrétny model a a vzhľad, je dôležité premyslieť si niekoľko faktov:
- kto bude trampolínu používať
- aký účel bude mať trampolína
- kam ju umiestnite
- akú veľkosť a nosnosť by mala mať
Tieto základné informácie by vás mali nasmerovať k tomu najlepšiemu výberu trampolíny, ktorá bude spĺňať všetky požiadavky. Trampolínu je možné kúpiť za účelom zábavy, posilňovania či dôležitosti pohybu pre zdravý vývoj dieťaťa. Líšia sa svojim tvarom, materiálmi, ale aj nosnosťou. Skákanie na trampolíne musí byť pre deti predovšetkým bezpečné, a preto by ste sa mali rozhodnúť pre výrobok s certifikátom bezpečnosti.
Tip: ako viest deti k samostatnosti.
Typy trampolín
Trampolíny do interiéru
Najčastejšie sa vyrábajú s priemerom 140-180 cm a nosnosťou okolo 20-30 kg. Trampolíny do bytu sú spravidla menšie a bez ochrannej siete, preto dbajte na to, aby ju dieťa používalo pod vaším dozorom. Okolo trampolíny by mal zostať približne 1 meter voľného priestoru.
Vonkajšie trampolíny
Kvôli ich väčšiemu priemeru sú určené na umiestnenie v exteriéri. Dôležitou výbavou je ochranná sieť, aby z nej dieťa nevypadlo. Aj výberom trampolíny pre deti na záhradu si u nich získate niekoľko plusových bodov.
Trampolíny na jumping
Tieto trampolíny sa využívajú na špeciálne cvičenie do rytmu hudby, ktoré majú v prednej časti držadlo. Cvičenie na trampolíne zahŕňa poskoky, posilňovanie či rýchle šprinty, preto si na nich môžu zacvičiť nielen deti, ale aj dospelí. Trampolíny sú v priemere o niečo menšie a ich nosnosť je zvyčajne do 100 kg.
Dôležité parametre
Veľkosť a tvar
Veľkosť trampolíny by mala zodpovedať vašim priestorovým možnostiam. Odporúčame vám zmerať si priestor, do ktorého trampolínu kupujete. Do úvahy treba brat aj to, aby okolo trampolíny bol dostatočný priestor bez akýchkoľvek rohov nábytku či iných nebezpečných objektov. Keďže v byte veľa možností nemáte, rozmery trampolín do interiéru sa pohybujú od 96-140 cm. Vonkajšie trampolíny a tie určené pre veľké priestranstvo majú aj do 6 metrov.
Detské trampolíny sa predávajú v najrôznejších tvaroch (okrúhle, obdĺžnikové, štvorcové), farbách a prevedeniach.
Nosnosť
Nosnosť detských trampolín sa pohybuje od 20 kg vyššie. Maximálna nosnosť trampolíny je dôležitá aj z hľadiska bezpečnosti, preto by sa nemala prekračovať. Hrozí totizt pretrhnutie pružiny a zranenia. Ak chcete trampolínu využívať aj vy alebo viacero osôb, zvoľte prevedenie s nosnosťou nad 100 kg a viac.
Materiál
Práve materiál hrá dôležitú rolu pri kvalite prevedenia trampolíny. Rám by mal byť vyrobený z pevného a odolného materiálu, najlepšie ocele. Interiérové trampolíny sa však častejšie vyrábajú z hliníka alebo plastu, čím sú ľahšie no náchylnejšie na opotrebovanie.
Aj skákacia plocha by mala byť pevná a odolná. Najčastejšie sú tie z polypropylénových vlákien, je hladká, takže pri dopade by nemali hroziť žiadne odreniny.
Bezpečnosť
Trampolína sa skvele hodí nielen na cvičenie a relax, ale je aj veľmi prospešná pre rozvoj detskej hrubej motoriky, posilňuje rovnováhu a správne držanie tela. O bezpečnosti trampolíny rozhoduje kvalita spracovania, bezpečnostné prvky a certifikáty.
Základný bezpečnostný prvok je určite sieť, ďalej schodíky na vystupovanie na odrazovú plochu, zakrytie pružíno a chranná sieť pod trampolínu (pri vonkajších trampolínach).
Trampolína by mala spĺňať minimálne bezpečnostné normy a pred jej kúpou sa vždy ubezpečte či má vami vybraná trampolína príslušný test.
Doplnky a príslušenstvo
Bezpečnosť a funkčnosť trampolíny môžete vylepšiť aj nákupom rôznych doplnkov, príslušenstva a náhradných dielov. Čo sa vám určite bude hodiť či už pre vnútorné alebo vonkajšie trampolíny:
- Krycia plachta a trampolínový stan
- Ochranná sieť okolo trampolíny a pod trampolínu
- Kotviaca sada
- Kryt na pružiny
Taktiež nájdete rôzne odkladacie vrecká na mobily a bižutériu či pomôcky na cvičenie.
Starostlivosť
Údržba trampolíny nie je zložitá, no aby vám vydržala čo najdlhšie, je dôležité sa pravidelne o ňu starať. Predovšetkým u vonkajších trampolínach dochádza časom k opotrebeniu, pretože sú vystavené častým zmenám počasia.
Aby ste predišli treniu medzi závitmi a korózii, venujte dostatočnú starostlivosť pružinám a kovovým častiam a aspoň raz za rok ich premažte vazelínou. Nečistoty stačí očistiť handričkou a jarovou vodou, nepoužívajte však abrazívne ani iné čistiace prostriedky. Vonkajšie trampolíny zakrývajte ochrannou plachtou alebo ich skladujte na suchom mieste.
Ceny trampolín
Od kvality trampolíny sa odvíja aj ich cena. O cene ďalej rozhoduje aj to či balenie obsahuje príslušenstvo. Najlacnejšie detské trampolíny zoženiete aj za 50 eur. Sú to však menšie modely do interiéru a s minimálnou výbavou. Štandardné modely sa pohybujú okolo 100 eur, najdrahšie trampolíny do exteriéru s bezpečnostným certifikátom, väčším priemerom, ochrannou sieťou a schodíkmi vás vyjdú aj na vyše ako 500 eur.
Dominika Blchová, SEO služby a copywriting