Top 5 originálnych vynálezov roka 2016

Mať vlastný patent na vynález, ktorý sa ujme, a to v globálnom meradle, rozhodne nie je na škodu. Ale vymyslieť niečo skutočne revolučné, čo mnohým ľuďom zjednoduší život alebo dokonca napomôže trochu zregenerovať našu zničenú planétu, to už je niečo.

Prinášame Vám rebríček skvelých piatich vynálezov, ktoré uzreli svetlo sveta v roku 2016.

1. Praktické nákupy

Dnes je doba, kedy, ak by sme nemuseli, asi ani z auta nevystúpime. Preto, keď stojíme v radoch, šomreme a sme netrpezliví. A o úmornom nakladaní a opätovnom vykladaní nákupu z vozíka radšej pomlčme. Preto sa nám nápad vybudovať supermarket, v ktorom nebude potrebné ani vyjsť z auta, zdá celkom praktický.

Prišla s ním spoločnosť Dahir Insaat a aktuálne už buduje prvý reálny obchod, v ktorom budú nakupovať „autá“, teda vodiči. Ide vôbec o prvý „drive market“ a my sme len zvedaví, kedy niečo podobné postavia aj u nás. Zatiaľ si budeme musieť vystačiť s nakupovaním z okna auta aspoň v jednom nemenovanom rýchlom občerstvení.

2. Tab­let aj pre nevi­dia­cich

Každý má tablet. A kto nemá, chcel by ho mať. Aj preto je tohtoročný vynález tabletu pre ľudí, ktorí nevidia, trefou do čierneho. Tento inovatívny technologický kúsok totiž umožní aj nevi­diacim čítať maily či e-booky, a to všetko vďaka množstvu drobných sen­zo­rov, ktoré vystu­pujú z povr­chu ako bodky a vytvárajú pís­mená.

  1. Jednoduchá recyk­lá­cia papiera v office

Papier je treba recyklovať. O tom potom, ale môcť ho zrecyklovať jednoducho, v malom a priamo na mieste, to už je vec.

Kto iní, ak nie vynaliezaví Japonci z firmy Epson prišli nedávno s novinkou, ktorou  je malé zaria­de­nie schopné re­cyk­lovať papier v prie­behu nie­koľ­kých hodín, pričom na to nemi­nie ani trochu vody. Veru, veru, každá kancelária by si mala dať do budúceho roka záväzok, že si túto vecičku zaobstará.

4. Rýchločistič vody

Naša planéta upadá, ako inak, vinou človeka. Preto jej musíme pomáhať, minimálne rovnako intenzívne, ako ju zaplavujeme odpadmi a smogom.

O to viac je cenný nápad ekológov z The Seabin Project, ktorí vynašli zaria­de­nie na čistenie vody od všetkých odpad­kov. Funguje veľmi jednoducho, no najmä veľmi účinne. A snáď aj dosť rýchlo.

Toto je jednoznačne vynález, na ktorý sa, veríme, chlapcom vzťahuje aj zákonne ošetrená ochranná známka. Nech majú aj trochu osoh zo svojho nadšenia a túžby po záchrane morí.

5. Tla­čia­reň na nechty

A na záver niečo pre všetky dámy, čo nemajú čas či chuť dať si robiť profi manikúru. Už ani nemusia. Na svete je totiž kreatívny vynález, ktorý Vám vyčaruje nechty, aké len chcete. Presnejšie vzor na nechtoch. Stačí to zo smart­fónu nahrať do vecičky s názvom nailbot a ten Vám okamžite vytlačí daný vzor na Vaše nechty.

Jajaj, všetky manikérky teraz asi zaplakali. Ale my ostatné veru nie.

Tak čo Vy na to? Ktorý z pätice celkom čerstvých vynálezov sa Vám najviac pozdáva? A prečo?