Čo zobrať do úvahy pri kúpe bytu

Skôr ako si kúpite vlastný byt mali by ste sa zamyslieť. Keďže ide o nemalú investíciu do vlastného bývania, kde budete bývať možno aj celý život je dobré si všetko dopredu premyslieť.

Veľkosť bytu

V závislosti od toho či chcete bývať sám, alebo hľadáte byt pre svoju rodinu je najdôležitejším kritériom veľkosť bytu. Pre rodiny s deťmi sú ideálne troj a viac izbové byty. Počet miestností vyberajte tak, aby mal každý člen rodiny svoje súkromie ale aby ste sa mohli zároveň spolu stretávať v spoločných miestnostiach ako obývacia izba, jedáleň,...

Novostavba verzus starší byt

Obstarávacia cena starších bytov je nižšia než cena novostavby. Faktom ale je, že staršie byty si vyžadujú rekonštrukciu, ktorá cenu bytu navýši. Kým prebehne rekonštrukcia je potrebné niekde bývať, čo sú ďalšie výdavky na podnájom.

Novostavba má v tomto smere navrch. Nemusíte nič opravovať ani prerábať. Hneď ako byt kúpite môžete sa do neho nasťahovať. Aj keď v súčasnosti sa zdá, že sa u nás nič nestavia stále si môžete ešte medzi novými bytmi vyberať. Napríklad 2i na predaj v Jégého aleji v Bratislave.

Lokalita

Zamerajte sa aj na lokality a ich vybavenosť. Dobré je ak je v blízkom okolí domu, kde chcete byt kúpiť škola, škôlka, pošta, zdravotné stredisko, obchody, zástavka MHD,... Všetko čo potrebujete by malo byť čo najbližšie. Samozrejmosťou by malo byť parkovisko a zároveň zeleň, kde budete môcť zrelaxovať po náročnom dni v práci. Postačí blízky park či súkromná záhrada, ktorá je súčasťou bloku.

Cena

Najdôležitejším kritériom pri kúpe bytu je cena. Cena bytu záleží nie len od veľkosti bytu ale aj lokality, v ktorej sa byt nachádza. Pravdou je že byt na predaj v Bratislave je oveľa drahší než porovnateľný byt mimo hlavného mesta. Pokiaľ ale potrebujete byt práve v tomto meste nezostáva vám nič iné len hľadať výhodné ponuky tu.

Cenu bytu môže výrazne ovplyvniť nie len jeho veľkosť ale aj stav. Ak ste zručným majstrom môžete si zakúpiť aj byt, ktorý vyžaduje rekonštrukciu a prerobiť si ho sám.