Detské perinky a vankúše do postieľky aj postele

Detské perinky a vankúše do postieľky aj postele

Pri príchode bábätka na svet sa mnoho rodičov teší najmä na zariaďovanie detskej izby. Chcú, aby sa dieťatko cítilo vo svojom novom kráľovstve pohodlne a príjemne. Jednou z dôležitých prvkov je aj oddychová časť.

Keďže spí dieťa na v prvých mesiacoch aj 15 hodín denne, je dôležité zamerať sa na výber kvalitnej detskej postele a posteľnej bielizne. Postieľka je pre bábätko prvým miestom, v ktorom sa bude formovať jeho chrbtica. Mala by byť bezpečná a vyrobená z kvalitných materiálov. Neostáva to však len pri postieľke, podstatný je najmä výber detského matraca. Ten má spĺňať podstatnú tvrdosť a veľkosť, ktorá ovplyvní celkový vývin dieťaťa.

Mamičky pri hľadaní doplnkov upriamujú pozornosť hlavne na výber detského textilu. Ide taktiež o veľmi dôležitý prvok, ktorý v postieľke a posteli zohráva veľkú rolu. Lôžkoviny dotvárajú celkový vzhľad postele, no najmä každému bábätku zabezpečujú pocit bezpečia a útulnosti. Tak ako môže ovplyvniť zdravie dieťaťa nekvalitný matrac, tak je to aj v prípade detskej bielizne. Pred jej výberom sa zamerajte na funkčnosť, kvalitu a dizajn.

Detské vankúše aj perinky sú zdravé a priedušné

Keď dieťa dosiahne 3 roky, je čas zaobstarať kvalitný vankúš. Do tohto času nie je potrebné riešiť vankúš kvôli správnemu vývinu detskej chrbtice. Detské vankúše nájdete na trhu v rôznych veľkostiach – 40 x 60 cm, vankúš 40 x 40 cm či 70 x 90 cm. Vyrábajú sa z kvalitných materiálov ako ľan, bavlna či duté vlákno. Niektoré vankúše sú antialergické alebo antibakteriálne vďaka špeciálnym penám. Podstatnou časťou je aj výška vankúša. Dieťaťu sa neodporúča vankúš určený pre dospelých.

Detské perinky sú taktiež vyrábané vo viacerých rozmeroch pre najmenších. Na drevko si môžete vybrať detské perinky 90x130 cm, perinky 100 x 135 či 90 x 120 cm. Výhodou vo viacerých prípadoch je, že je možné vybrať si kompletné sety s vankúšom aj perinkou, alebo osobitne podľa vlastného výberu. Perinky pre deti sa delia podľa gramáže na ročné obdobia. Pokiaľ hľadáte letnú perinku siahnite po výplni 200 g/m2. Ak však chcete dieťaťu zabezpečiť perinku na zimu, pozerajte sa po tých, ktoré disponujú výplňou 500 g/m2.

O perinky a vankúš sa starajte zodpovedne. Snažte čo najčastejšie bielizeň vetrať, vyhnete sa tak neželaným mikroorganizmom. Pokiaľ vám čas neumožňuje vetrať periny vonku, snažte sa ich hneď po spánku neustielať. Doprajete im tak aspoň minimálnu možnosť na odvetranie.