Ako sa zbaviť kuny pod strechou?

Ako sa zbaviť kuny pod strechou?

Roztomilí škodcovia. Aj tak by sme mohli nazvať kuny, ktoré vídať nielen v lesnom, ale aj v obytnom prostredí. Ide ale o veľmi problematický tvor so všetkými ďalšími predispozíciami lasicovitých zvierat. Poznáme ho po rýchlom, veľmi ohybnom tele, neveľkom vzraste pri dĺžke približne 50 cm a s hmotnosťou okolo 1 kg. Zatiaľ nič neškodné, ale len na počutie! Inak si treba chrániť ako svoje zdravie, tak aj obydlie. Podrobnejšie vysvetlíme už v tomto článku!

Kedy a kde byť najviac ostražití?

Ideálne počas celého roka. Keď však vychádzame z biorytmu lesných zvierat, tak zvýšenú pozornosť im venujeme najmä v zime. Kuny rovnako ako iné prezimujúce zvery sa utiekajú do bezpečia za teplom. A tu narážame na vážny problém! Za takých okolností nie je výnimočné zhliadnuť ich v schátraných priestoroch, no zoči-voči na ne natrafíme aj vo vlastných obydliach. Presnejšie povedané na miestach, kde kuny nachádzajú teplé a útulné prostredie, plné výbavou na zateplenie, s izolačným materiálom a kabelážou.

Tu si kuna vytvorí ešte hrejivejšie a skrytejšie miesto, dobre sa jej hovie v každej svojej novej chodbičke a aj po udupanej výbave. Niečo jej vyhovuje viac, niečo menej, no prekážkou pre kunu nie je ani žiadny odolný a trvácny podkrovný materiál. Kuny majú silný hryz, poradia si s celou vrstvou kabeláže, s hadicami a rešpekt v nich nepretrvá ani pred kusmi prívodov. Príbytok si jednoducho zariaďujú podľa svojich predstáv.

Ako humánne na túto nevítanú návštevu?

Keď sa lesné zviera zabýva v našich príbytkoch, okamžite nás ohrozuje na zdraví a bezpečí. Narúša naše pokojné bývanie, súkromie vzhľadom na hlučný pohyb a výnimočne rýchle lezenie.

Už máte nervy v koncoch? Skoncujte s kunami, ale rovnako šetrne a humánne ako s každým iným škodcom. Využívame bezpečné zdroje ultrazvukového signálu. Dostupné sú ako odpudzovače na kuny pri úplne tichej prevádzke vo vnútorných aj vonkajších priestoroch. Ich činnosťou vzniká nehostinné a nepríjemné prostredie s frekvenčným rozsahom 30 – 50 Hz, čo zveri už nevyhovuje. Stráca na svojom bezpečí a takýto priestor čo najskôr opúšťa.