Domov bez obáv o bezpečnosť. Bezpečnostné vložky do dverí

Domov bez obáv o bezpečnosť. Bezpečnostné vložky do dverí

Pri výstavbe domu sa mnohí ľudia zamerajú predovšetkým na stavebné prvky, ktoré sú na prvý pohľad najviac vidieť. Práve z tohto dôvodu sa veľmi málo pozornosti venuje detailom, akým je napríklad vložka do dverí. Vložka do dverí je na prvý pohľad maličkosť a v závere dôležitý prvok bezpečnosti vášho bývania.

Na bezpečnosti sa neoplatí šetriť

Vložky do dverí sú rovnako dôležité ako dvere samotné. Väčšine ľudí sa takou maličkosťou akou je vložka nechce zaoberať a často bez premýšľania siahnu po prvej možnosti. Tento postup je nesprávny. V ponuke špecializovaných predajcov nájdete v zásade dva typy vložiek do dverí – stavebné a bezpečnostné vložky. Stavebná vložka do dverí je vhodná do vstupných dverí alebo priestorov, ktoré nepotrebujú vysokú ochranu. Ide o cenovo výhodné riešenie, ale tento typ vložiek nemá žiadny stupeň zabezpečenia. Naopak bezpečnostné vložky poskytujú zvýšený stupeň ochrany. Samozrejme, že bezpečnosť vstupných dverí závisí nielen od vložky do dverí. Dôležité sú taktiež samotné dvere a kovanie. Pre maximálnu ochranu vám odporúčame okrem hlavného zámku využiť možnosť prídavného. Prídavný zámok resp. vložka býva umiestnená v hornej časti dverí. Obe vložky sa dajú otvárať rovnakým kľúčom. Okrem klasických bezpečnostných vložiek si môžete vybrať aj z modelov, ktoré disponujú gombíkom. Na vonkajšej strane sa uzamykajú klasicky kľúčom a vo vnútri zatlačením gombíka. Toto praktické riešenie ocenia hlavne rodiny s malými deťmi, ktoré dokážu ísť na dvor niekoľkokrát za hodinu.

Bezpečnostnú vložku vyberajte podľa triedy bezpečnosti

Bezpečnostné vložky do dveríPre výber bezpečnostnej vložky do dverí musíte poznať správny rozmer vložky. Ten si jednoducho zmeriate podľa hrúbky dverí. Hrúbku dverí merajte bez kovania. Ďalej potrebujete vedieť vzdialenosť medzi upevňovacou skrutkou a vonkajšou hranou kovania z vnútornej i vonkajšej strany dverí. Vonkajší a vnútorný rozmer je potrebné zrátať. Vložka by nemala kovanie prevyšovať o viac ako tri milimetre. Postup merania nájdete v mnohých videách a návodoch na internete. Najdôležitejším parametrom pri výbere bezpečnostnej vložky do dverí je bezpečnostná trieda. Stupeň bezpečnosti by mal byť rovnaký u vložky, kovania i dverí. Bezpečnostné stupne majú štyri úrovne. Prvý stupeň poskytuje len základnú ochranu a je vhodný do interiérov. Druhá bezpečnostná trieda má mierne zvýšenú ochranu. Takéto vložky sa dajú využiť vo vstupných priestoroch bytových domov alebo na garážových dverách. Tretia trieda je už dostačujúca na zabezpečenie vstupu do domu. Štvrtú triedu bezpečnosti využívajú firmy v objektoch, kde je potrebný najvyšší stupeň zabezpečenia. Ak je pre vás dôležitý dizajn, môžete si vybrať vložky s rôznou povrchovou úpravou.