Drevené okná: prečo nie?

Drevo nie je len materiálom minulosti, ktoré sa používalo v starých domoch a historických budovách. Vďaka jeho vlastnostiam ho môžeme pokojne nazvať aj materiálom budúcnosti, čím dokáže predbehnúť aj najpredávanejší plast.

V čom je drevo výnimočné?

Obávať sa o jeho životnosť vôbec nie je na mieste, pretože pri dobrej starostlivosti vydržia drevené okná a dvere pokojne aj sto rokov. Všetko ale závisí nielen od materiálu, ale aj predajcu, technológie výroby a v neposlednom rade vašej starostlivosti.

Pri dreve je dôležité spomenúť, že ide o prírodný materiál, ktorý nielen nezaťažuje životné prostredie, ale dokážeme ho aj obnoviť. Pri správnom hospodárení v lesoch má neobmedzený potenciál a preto sú jeho zásoby takmer nekonečné. Eurookná sa stávajú čoraz viac voľbou mladších generácií, ktoré prihliadajú nielen na svoje ciele, ale aj ochranu našej planéty. Je teda veľmi pravdepodobné, že plast pôjde v najbližších rokoch do úzadia a svetu okien a dverí bude dominovať drevo a hliník. Osloviť vie nielen pre ekologickosť, ale aj prirodzenú kresbu, veľké možnosti farieb a odtieňov a pozitívne mechanické a fyzikálne vlastnosti. Asi by sme len ťažko našli chalupu vybavenú plastovými oknami, pretože nič nedokáže dodať domu takú atmosféru, ako práve drevo. Pomocou správnej kombinácie s interiérom dokážeme vďaka nemu vykúzliť z nehnuteľnosti nielen pokojné, ale aj príjemné a teplé miesto, do ktorého sa každý rád vráti.

Výhody verzus nevýhody

Aj keď sme množstvo jeho výhod už spomenuli, treba niektoré doplniť. Okrem toho, že pôsobí príjemne na pohľad, tak rovnako je to aj v prípade dotyku. Na túto vlastnosť u konkurenčných materiálov môžeme zabudnúť, čím mu prináša konkurenčnú výhodu. Ak porovnáme tento materiál v rámci hustoty, tak je veľmi pevný a pružný. Aj drevené okná majú rovnako ako plastové, či hliníkové veľmi dobré tepelné a izolačné vlastnosti, vďaka čomu sa netreba obávať úniku tepla. Samozrejme, tak ako všetko, aj drevo má svoje negatíva a jednou z nich je schopnosť meniť svoju vlhkosť podľa vlhkosti prostredia. V dôsledku toho sa môžu vytvoriť rozmerové zmeny známe ako napučaniny alebo zosychaniny, čo žiadneho majiteľa nepoteší. Pri mechanickom namáhaní môže dôjsť k zmene pevnosti a pružnosti, takže je s ním potrebné narábať opatrne. Z pohľadu bezpečnosti ide o horľavý materiál a pri zlom zabudovaní rámu môže v dôsledku vlhkosti dôjsť k napadnutiu drevokaznými hubami. Ako vidíme, drevené okná majú svoje výhody, ale aj nevýhody. Pri výmene rámov za nové treba všetky parametre poriadne zvážiť a najlepšie je poradiť sa s odborníkmi. Či sa už rozhodnete pre klasické alebo bezpečnostné dvere, mali by byť z rovnakého materiálu, ako všetky okná.