Funkčné a relaxačné stavby, ktoré vám v záhrade nesmú chýbať

Funkčné a relaxačné stavby, ktoré vám v záhrade nesmú chýbať

Súčasťou modernej a praktickej záhrady sú rôzne stavby, ktoré spĺňajú buď relaxačnú funkciu, alebo slúžia na uskladnenie náradia. Na ich umiestnenie by ste mali myslieť už v prvotnej fáze projektovania záhrady. Byť o krok vpred znamená zužitkovať v záhrade celý priestor a nájsť v nej dostatok miesta pre oddych i vaše hobby.

Na čo myslieť pri projekte záhrady

Po dokončení stavby je potrebné myslieť na okolie domu, chodníky, záhradu či oddychové zóny. Vytvoriť naozaj funkčnú záhradu, ktorá by vyzerala esteticky a bola miestom pre relax i prácu, je náročná úloha. Preto by ste projektovanie záhrady mali zveriť do rúk záhradného architekta.

Ten spoločne s vami vyberie rastliny, miesto pre záhradný domček či terasu a vďaka 3D vizualizácii dostanete vopred reálnu predstavu o vzhľade svojej budúcej záhrady. Sami by ste ťažko dokázali záhradu rozdeliť do zón, ktoré by spĺňali všetky zákonné a technické parametre.

Odborníci na záhrady už pri prvom pohľade odhadnú stav pôdy, vezmú do úvahy lokalitu a nároky na údržbu. Nemusíte sa obávať, že by ste do procesu výberu nemohli zasahovať. Bude len na vás, aký typ záhrady si vyberiete – klasickú záhradu na pestovanie rastlín a plodín, záhradu na relax, šport, alebo mix všetkých. Profesionálne firmy vždy nájdu so zákazníkom spoločné riešenie, či už v samotnom projekte, alebo vo finančnej oblasti. Podľa vašich možností investovania môžete vyšperkovať celý priestor k dokonalosti. K tomu vám pomôžu záhradné stavby určené na oddych alebo ako hobby priestor.

Vytvorte si v záhrade oázu relaxu

Súčasným trendom každej modernej záhrady sú stavby, ktoré prepájajú interiér s exteriérom. Veľkej obľube sa teší bioklimatická pergola či zimná záhrada. Niet sa čomu čudovať, keďže obe stavby sú jedinečným miestom určeným na relax, a zároveň sú veľmi praktické. Poďme si podrobnejšie predstaviť najviac preferované záhradné stavby.

Bioklimatická pergola

Terasu pri dome môžete využívať takmer celý rok za predpokladu, že sa postaráte o jej tienenie a prekrytie. Z hľadiska funkčnosti je najlepšou voľbou bioklimatická pergola. Pod týmto názvom sa skrýva pergola, ktorá vyzerá na prvý pohľad ako klasická, ale má niečo navyše – otočné lamely.

Vďaka lamelám dokážete pergolu prispôsobiť ročným obdobiam a všetkým poveternostným podmienkam. S bioklimatickou pergolou nebudete otrokom počasia, ale počasie bude nahrávať vašim potrebám. Pohyblivé lamely sa dajú plne ovládať a natáčať do rôznych smerov.

Na terasu pustíte len toľko slnečného žiarenia, koľko sami uznáte za vhodné. Nebudú vám robiť problém vysoké teploty, dážď, sneh či vietor. V skratke môžeme povedať, že bioklimatická pergola plní tieto úlohy: chráni priestor terasy, reguluje svetlo a slúži ako ventilácia. Tento typ pergoly sa vyrába z viacerých materiálov.

Najpraktickejšie sú bioklimatické pergoly vyrobené z hliníka. Hliník zabezpečí stavbe pevnosť, odolnosť, a zároveň nepôsobí masívne. Povrch hliníka je upravený lakovaním, zvyšuje sa tak jeho životnosť. Farebná škála hliníkových pergol je pestrá, preto sa nemusíte obmedziť ani v oblasti vonkajšieho vzhľadu. Bočné strany terasy sa dajú vyplniť rôznou tieniacou technikou, čím dosiahnete dokonalú ochranu priestoru. Nezabudnite ani na výber záhradného nábytku. Na krytú terasu môžete kľudne umiestniť drevený nábytok, alebo stavte na praktický ratanový, ktorý je bezúdržbový.

Záhradný altánok

Do otvoreného priestoru v záhrade najlepšie zapadne prírodný altánok. Altánky plnia predovšetkým estetickú funkciu. Nie sú tak praktické ako zimná záhrada alebo už spomínaná pergola, napriek tomu majú v záhrade svoje nenahraditeľné miesto.

V priestore pod altánkom si skvele oddýchnete a budete sa cítiť spojení s prírodou. Práve altánok je najlepším miestom na letné grilovacie večierky alebo na posedenie s knižkou v ruke. Zo všetkých záhradných stavieb sú práve altánky najviac vhodné na prepojenie oddychovej zóny s rastlinami. Obrastené popínavými rastlinami alebo ružovými krami zasadenými po ich obvode pôsobia priam rozprávkovo. Altánky sa najčastejšie vyrábajú s kruhovým alebo štvorcovým pôdorysom. Stretnúť sa však môžete aj s rôznymi atypickými tvarmi.

Vo väčšine prípadov je altánok postavený na záhrade ako samostatná otvorená stavba, ale môžete si ho dať zaskliť, priviesť k nemu elektrinu a využívať ho vďaka tomu aj počas chladnejších dní. Keďže ide o záhradnú stavbu určenú na umiestnenie medzi zeleň, najvhodnejším materiálom na jeho výrobu je drevo alebo bambus.

Altánok je tým pravým miestom na umiestnenie hojdacej siete alebo závesného hojdacieho kresla. Okrem toho by v ňom nemalo chýbať posedenie vyrobené z ratanu. Ratanový nábytok najlepšie odoláva prudkému dažďu, ktorý dokáže preniknúť cez nekryté časti altánku. Ak sa rozhodnete pre drevo, vyberte si tvrdšie druhy ako teak, eukalyptus alebo severská borovica.

Zimná záhrada

Pre naozajstných vyznávačov prírody a celoročného posedenia v záhrade sú určené zimné záhrady. Niektorí ľudia si ich dokážu prerobiť do takej podoby, že sa nedajú rozoznať od klasickej obytnej miestnosti.

Zimná záhrada dokáže nahradiť obývaciu izbu, môžete v nej pestovať tropické rastliny alebo ju využívať ako miesto na stretnutie s priateľmi. Vďaka pričleneniu zimnej záhrady k domu získate plnohodnotný obývateľný priestor. Samozrejme za predpokladu použitia pevného profilu (hliník), kvalitného presklenia (izolačné sklo) a vhodného vykurovania (tepelné čerpadlo).

Pri splnení týchto podmienok je zimná záhrada prakticky bezúdržbová. Užijete si ju v zime aj v lete. Posuvné sklenené dvere umožnia prirodzený prechod z vnútorného priestoru do záhrady. Počas letných mesiacov je potrebné myslieť na vhodnú tieniacu techniku, keďže sklo prehrieva interiér. Veľmi dobre vám poslúžia screenové rolety, ktoré sú maximálne odolné, podľa výberu materiálu majú rôznu intenzitu tienenia a vyzerajú nadčasovo. Screenové rolety sú vhodné dokonca aj pre nízkoenergetické domy.

Zimná záhrada je krytá zo všetkých strán, preto sa pri výbere nábytku nemusíte obmedzovať. Môžete si ju zariadiť ako klasickú miestnosť, alebo si kúpiť záhradný nábytok. Neplánujete zimnú záhradu využívať celoročne? Napriek tomu vám dobre poslúži ako tepelná ochrana stavby či odkladací priestor. Na stavbu menšej zimnej záhrady nebudete potrebovať stavebné povolenie, jej výstavbu stačí ohlásiť.

Záhradný domček

Záhradné domčeky sú najfunkčnejšími stavbami záhrady. Ide o objekt, ktorý skryje všetko, čo nechcete mať vonku na očiach - náradie, sezónny záhradný nábytok alebo zazimované rastliny. Zo záhradného domčeka sa môže stať aj kráľovstvo domáceho majstra.

Funkčné a relaxačné stavby, ktoré vám v záhrade nesmú chýbať

Niektorí ľudia využívajú počas leta záhradné domčeky ako letné kuchyne či miesto na prespanie návštevy. Funkcia záhradného domčeka závisí od jeho veľkosti, stavebného materiálu a technického vybavenia. Najčastejšie sa na jeho výstavbu používa drevo, ktoré vyzerá v spojení so zeleňou v záhrade najlepšie. Pri stavbe domčeka si dávajte pozor na legislatívu. Stavebné povolenie nebudete potrebovať, ak pôjde o domček nižší ako 5 m s rozlohou do 25 m2.  Menšie záhradné domčeky sa dajú zakúpiť hotové v špecializovaných predajniach.