Chystáte sa stavať alebo rekonštruovať? Rozmýšľate, ako proporčne vyriešiť a navrhnúť vysnívanú kuchyňu? Pozrite sa, na akých 5 vecí by ste si mali dať pri zariaďovaní pozor.
Kuchyňa je jedno z najobľúbenejších a najpoužívanejších miest v dome. Je dôležité, aby sme sa v nej dobre cítili a páčila sa nám, no treba dbať aj na to, aby bola dostatočne funkčná. Pri zariaďovaní a vymýšľaní celého konceptu sa preto neriaďte len svojimi túžbami a tým, čo sa vám páči, ale zvážte aj praktické rady od odborníka. Nestane sa vám tak, že budete musieť kuchyňu prerábať alebo niečo dokupovať.
Na čo si dať pri plánovaní kuchyne pozor?
1. Zlé usporiadanie
Pri kuchyni je najdôležitejšie, aby bola prakticky navrhnutá i zariadená. Dávajte si preto pozor, ako jednotlivé časti a spotrebiče usporiadate. Rozhodujúce je, aby ste sa v nej zbytočne veľa nenachodili a pohodlne sa vám pracovalo.
Pracovný priestor by mal začínať chladničkou, z ktorej si vytiahnete všetky suroviny potrebné na prípravu jedla. Následne by ste mali mať pohodlný prístup k drezu, aby ste ich mohli umyť, ak je to nutné. Tak nasleduje dostatočne veľká pracovná plocha a sporák alebo varná doska, ktorá by mala byť hneď poruke. V tejto časti nezabudnite ani na digestor, ktorý spoľahlivo odsaje všetky výpary z varenia a zlepší vzduch v kuchyni.
Samozrejme, konečné usporiadanie kuchyne závisí aj od veľkosti priestoru a vašich preferencií, no snažte sa zachovať logickú postupnosť, aby ste pri varení nemali žiadne problémy.
Zdroj: Pexels
2. Málo úložného priestoru
Úložného priestoru nie je nikdy dosť. A to neplatí len o kuchyni, ale aj o ostatných častiach domu alebo bytu. Snažte sa preto využiť každý voľný priestor čo najlepšie. Ak vám to dispozícia kuchyne dovoľuje, zvoľte si hlboké skrinky a pridajte k nim do priestoru niekoľko otvorených políc.
Police môžete dať na voľnú stenu namiesto dekorácie alebo tiež nad časť pracovnej plochy, kde chýbajú skrinky. Takéto riešenie je nielen praktické, ale aj oku lahodiace. Úložný priestor môžete rozšíriť aj vybudovaním kuchynského ostrovčeka, do ktorého sa dajú zakomponovať ďalšie skrinky či police.
3. Nepraktické materiály
Aj voľba materiálov ovplyvní váš komfort pri varení a pobyte v kuchyni. Napríklad pri výbere kuchynskej dosky sa neriaďte len cenou a jej vzhľadom, ale aj vlastnosťami použitého materiálu. Horšie sú na tom dosky z drevotriesky, ktoré sú len potiahnuté špeciálnou tapetou. Tá sa môže pod vplyvom vysokej teploty a rôznych potravín začať po čase šúpať. Takisto je na nej viac vidieť, ak ju nechtiac porežete alebo poškrabete.
Nepraktické sú tiež čierne matné povrchy. Hoci vyzerajú veľmi dobre, ich údržba je náročnejšia. Vidieť na nich každý odtlačok, šmuhu či fľak, takže utieranie a leštenie bude na dennom poriadku.
Zdroj: Unsplash
4. Slabé osvetlenie
Pri dizajnovaní kuchyne nezabudnite ani na dostatok svetiel. Nič nie je horšie, ako pri večernom varení poriadne nevidieť, čo robíte, alebo si zacláňať. Okrem hlavného svietidla je do kuchyne vhodné zvoliť aj celkové podsvietenie linky alebo do nej zakomponovať aspoň niekoľko samostatných bodových svetiel.
Uvidíte, že hoci je to investícia navyše, zvýši váš komfort pri varení. A ak si zvolíte nejaké zaujímavé dizajnové svietidlá, ušetríte aj na ďalších doplnkoch na skrášlenie interiéru.
Zdroj: Unsplash