Matrac vám veľmi rýchlo doslúžil? Asi ste sa o neho adekvátne nestarali

Matrac vám veľmi rýchlo doslúžil? Asi ste sa o neho adekvátne nestarali

Ak vám matrac rýchlo doslúžil, nemusí byť problém len v jeho kvalite. Zapáchajúci matrac a matrac preležaný na jednej strane znamená, že ste zanedbali jeho údržbu. Bohužiaľ väčšina ľudí medzi starostlivosť o matrace zahŕňa len výmenu plachty. Nezaraďte sa do tejto skupiny ľudí a postarajte sa o to, aby matrac nádherne voňal, bol čistý a vydržal vám dlhé roky.

Nielen drahé matrace musíte chrániť

Niekedy ľudí nakopne k starostlivosti o matrace to, že boli veľmi drahé. Napríklad kvalitné ortopedické matrace skutočne načrú hlbšie do vašej peňaženky. Avšak nielen drahé matrace sa dajú ochrániť rôznymi spôsobmi. Prvou možnosťou je kúpa chrániča matraca. Ten neslúži len na ochranu pred drobnými nehodami seniorov alebo malých detí. Chránič matraca zabráni prieniku potu alebo rozliatej kávy na povrch matraca. Chrániče sa dajú oprať, a preto ich pokojne perte každý mesiac. Na matrac môžete položiť tiež vrchný matrac. Ten síce prioritne slúži na zvýšenie komfortu spania, ale je tiež ochranou hlavného matraca.

Vysávať alebo čistiť škvrny

Minimom starostlivosti o matrace by malo byť ich pravidelné vysávanie. Všetky matrace, ktoré boli vyrobené posledné roky, sú chránené snímateľným poťahom. Nie je nič jednoduchšie, než poťah stiahnuť a oprať ho. Nielenže týmto spôsobom vyčistíte nepekné škvrny, ale tiež odstránite z povrchu usadené roztoče. V prípade, že vlastníte matrac bez poťahu, škvrny čistite šetrne, napríklad pomocou jedlej sódy. Matrace sa s vlhkosťou nekamarátia, a preto sa vyhnite príliš mokrému čisteniu.

Na čo sa často zabúda

Pred preležaním matrac ochránite úplne jednoducho. Stačí, aby ste ho minimálne raz za tri mesiace otočili. Tento trik predĺži životnosť matraca o niekoľko rokov. Po prebudení sa ponáhľate a rýchlo posteľ upracete, vrátane zakrytia matraca prehozom? To je chyba, pretože matrace sú po noci vlhké a je nutné ich nechať vyschnúť. Počas teplejších mesiacov matrace občas vyložte na slniečko. Môžete robiť všetky uvedené činnosti, ale bez kvalitného roštu sa váš matrac rýchlo zničí. Rošt do postele kupujte podľa typu matraca. Jeho prácou nie je len udržať matrac na posteli. Rošty zabezpečujú matracom oporu, aby sa neprehýbali a zároveň sú odvetrávacím systémom.