Musíme sa starať aj o živé drevo v našej záhrade?

Máte v záhrade ovocné stromčeky, ozdobné kríky a rôzne iné dreviny? Aj tie potrebujú občasnú úpravu a starostlivosť, aby rástli a aby netrpeli žiadnymi chorobami. Čo všetko treba s drevinami robiť a prečo?

Keď je problém už v lete

Narozdiel od terasy, ovocné stromy nám prinášajú aj úrodu. V prípade, že nejaký strom nie je úplne v poriadku, dá nám to najavo ešte počas leta. Rôzne choroby sa prejavujú na plodoch aj na samotných listoch a kmeňoch stromov. Pre vás je to prvé znamenie, že strom potrebuje starostlivosť.

Použite domáci postrek

Niektorí záhradníci nedajú dopustiť na postrek z tabaku. V obchodoch je striekaného ovocia dosť, to domáce môžeme ošetriť aj inak ako chemickými zlúčeninami. Práve tabakový postrek je považovaný za bio alebo organický a tým pádom akceptovaný. Poradí si so škodcami aj plesňami a ovocie necháva zdravé.

Podopierajte

Stromček vám padá? Podoprite ho doskou. V prípade, že sú niektoré konáre príliš ťažké pod obrovským náporom ovocia, podoprite ich. Je to jednoduché a účinné riešenie. Dosku tam môžete nechať aj po samotnom zbere. Stromčeku neublíži a môžeme predpokladať, že bude obsypaný ovocím aj o rok.

Prečo sú tie stromy biele?

Lebo sú natreté vápnom. Vápnom sa stromy natierali vždy na jeseń pred tuhou zimou, aby sa ochránili. Nie sú teda zasnežené, ako si môžu niektorí amatéri myslieť. Tento fígeľ sa používa už naozaj dlho a je účinný. Hlavne je však neinvazívny a stromčekom nijako neubližuje.

Vymeňte ich

Ak to má už stromček za sebou, počas presne stanoveného obdobia ukončite jeho život a nahraďte ho novým. Zo starého vám zostane veľa dreva, ktoré môžete použiť napríklad na kúrenie. Mladý stromček bude rásť rýchlejšie, než by ste si mysleli a už o rok sa môžete tešiť z nového ovocia