Návod, ako urobiť sklad efektívnejší

Efektivita je to, po čom každý túži. Od futbalistov cez vedcov až po majiteľov skladu. Ak patríte do poslednej skupiny, určite vás zaujíma, čo by ste mali urobiť pre to, aby ste z vášho skladu urobili správne fungujúci mechanizmus. Základom je spojiť tri oblasti – vybavenie skladu ako napríklad priemyselné osvetlenie, manipulačnú techniku a jej stav a v neposlednom rade si musíte dať záležať aj na tom, aby boli vaši zamestnanci spokojní. Kde začať?

 

Vybavenie skladu je základ

Základom je regálový systém, ktorý sa postará o to, aby každý tovar a materiál mal svoje presné miesto. Takže už sa nestane, že budú skladníci zmätene pobehovať po sklade a hľadať tovar, kým zákazník bude netrpezlivo stepovať pred bránou. Ďalšou výhodou regálových systémov je maximalizácia skladových priestorov, keďže niektoré môžu byť vysoké aj viac ako 10 metrov. Pri ich výbere si však musíte dať pozor, aby boli kompatibilné s vašou manipulačnou technikou – šírka uličiek, výška regálov.

 

Starajte sa o manipulačnú techniku

Mať kvalitnú manipulačnú techniku, ktorá sa hodí k charakteru vášho skladu, je dôležité. Preto používajte rôzne gadgety ako výsuvné či otočné vidlice alebo aj vážiace systémy. Musíte mať aj dostatok vysokozdvižných vozíkov, aby sa nestalo, že sa vám jeden stroj pokazí a potom dochádza k zdržaniam. Aj preto je dôležitá pravidelná a hlavne dôkladná prehliadka technického stavu. Zamerajte sa hlavne na najnámahanejšie časti – reťaze, hydraulické hadice, ložiská či pneumatiky.

 

Dajte najavo, že vám na zamestnancoch záleží

Práve zamestnanci sú tí ľudia, ktorí sú srdcom skladu a uvádzajú ho do pohybu. A poznáte tú rovnicu, že spokojný zamestnanec = efektívny zamestnanec. Preto im poskytnite čo najlepšie podmienky na prácu – nainštalujte kvalitné osvetlenie skladov, výkonná vzduchotechnika je samozrejmosťou a výnimkou by nemal byť ani kútik, v ktorom sa môžu zamestnanci v pokoji najesť alebo vypiť si kávu.