Povrchová úprava pálených škridiel

Strecha je dôležitým ochrancom domova. Preto je pri jej výbere dôležité dbať na kvalitu. Tradičná pálená krytina vás prekvapí svojou odolnosťou a zároveň dlhodobo atraktívnym vzhľadom. Existuje množstvo druhov sfarbenia, tvarov a veľkostí. Pri povrchovej úprave je len na vás, ktoré výhody uprednostníte.

Pálená strešná krytina patrí aj v dnešnej dobe medzi tradičné a veľmi obľúbené riešenia. Jej výhodou nie je len estetická stránka, ale aj extrémna odolnosť a trvácnosť.

Tradičná kvalita

Je vytvorená z hliny a vypaľuje sa v peciach pri teplote vyše 1000° C. Zložitý proces výroby garantuje kvalitu, pýši sa odolnosťou voči všetkým poveternostným podmienkam. Neprekvapí ju dážď, ani horúčavy. Pálená škridla je odolná voči presiaknutiu vody a jej reliéf urýchľuje odtok. Pri vysokých teplotách odráža silné slnečné žiarenie a ochráni tak interiér pred prehrievaním.

Mechanickú pevnosť dopĺňa vysoká životnosť, a to aj vyše sto rokov. Pálené škridly nie je potrebné dodatočne farbiť ani ošetrovať, farby sú nezmývateľné a zachovávajú si svoj odtieň. Investujete do kvality, ktorá dbá aj na vaše zdravie. Ľahko recyklovateľné prírodné materiály, z ktorých sú škridly vyrobené, sú vhodným riešením aj pre alergikov a astmatikov. Strešná krytina slúži ako spoľahlivý izolant tepla, takže sa nemusíte báť ani vysokých účtov za kúrenie.

Montáž pálenej strešnej krytiny nie je náročná, keďže škridly boli už pri výrobe prispôsobené tomu, aby do seba jednoducho zapadli. S údržbou nebudete mať starosti, vďaka hladkému povrchu sa v záhyboch nezachytia nečistoty.

Výber pálených škridiel je skutočne široký. V ponuke nájdete škridly rôznych tvarov, veľkostí a farieb, ktoré môžete prispôsobiť svojim predstavám, a to napríklad falcovaná škridla, bobrovka či veľkoplošná pálená škridla. Tento typ strešnej krytiny bude na vašej streche pôsobiť prirodzene vďaka prírodnému zloženiu.

Povrchová úprava

Životnosť strešnej krytiny môžete predĺžiť vhodne zvolenou povrchovou úpravou. Tá zabezpečí stálosť farby a posilní funkčnosť strechy. Špeciálne povrchové úpravy boli vykonané pri vysokých teplotách a sú zatavené hlboko do škridiel, takže sa nemusíte báť vyblednutia. Strecha bez povrchovej úpravy so sebou prináša totiž nevýhody. Drsný povrch krytiny bez povrchovej úpravy ľahko zachytí všetky nečistoty a bude si vyžadovať údržbu. Škridly sa prispôsobia farbe surovín, z ktorých boli vyrobené. Preto sa farba strechy môže časom zmeniť, čo môže byť na druhej strane celkom zaujímavé.

Keď ste sa rozhodli pre pálenú strešnú krytinu, na výber máte rôzne prevedenia povrchovej úpravy. Vybrať sa dá farba a tvar podľa vlastných kritérií. Škridly nie sú natreté, ale priamo vypálené v peci, preto si zachovajú požadovanú farbu. Okrem estetického dojmu ochráni krytina váš dom aj proti UV žiareniu, krupobitiu a pritom si zachová efekt dýchania.

Typy povrchových úprav

Engoba

Engoba sa vyznačuje matným, prípadne pololesklým vzhľadom. Zmes ílov s obsahom oxidov kovov sa nanáša na škridly pred vypaľovaním. Pri teplote 1000° C sa materiál zataví hlboko do škridly a zabezpečí tak trvácnosť farby.

Engoba je odolná voči presiaknutiu vody, voči UV žiareniu i voči najextrémnejším poveternostným podmienkam. Pri tomto type povrchovej úpravy nie je potrebné žiadne ošetrovanie farby, ani ďalšie nátery. Navyše, zvyšuje životnosť krytiny. Matný povrch dodá streche odolnosť voči usadeniu nečistôt.

Dostupná je v rôznych farbách a prevedeniach, či už v matnejšom, lesklejšom či fľakatom prevedení, pri ktorom pôsobí veľmi prirodzene. Nevýhodou engoby je, že je náchylnejšia na poškrabanie. Čo sa týka čistoty, nevyžaduje žiadnu starostlivosť.

Glazúra

Ak hovoríme o glazúre, ide o kvalitný materiál pálený v peci, obohatený o oxid kremičitý, čo spôsobuje lesk škridiel. Pôsobí elegantne a vášmu domu dodá nádych luxusu. Glazúra je dostupná vo viacerých farebných prevedeniach, dlhodobo si zachováva sýtu farbu a posilní životnosť strechy. Je spoľahlivým ochrancom vo všetkých poveternostných podmienkach.

Odolnosť voči UV žiareniu a slnečným lúčom je rovnaká ako pri engobe, takže sa nemusíte báť, že by jej sýta farba časom vybledla. Je najodolnejšia voči usadzovaniu nečistôt a machov a aj po rokoch vyzerá ako nová. Glazúra zvyšuje hodnotu vášho domu a to nielen z estetického hľadiska. Predstavuje najluxusnejší spôsob povrchovej úpravy.

Oba varianty sú vysoko odolné voči poškodeniu. Farba škridiel nebledne, ani vplyvom dažďa či silného slnečného žiarenia. Kvalitná povrchová úprava osvieži vzhľad strešnej krytiny a môže zvýšiť životnosť vašej strechy. Ide o kvalitné, dlhodobé, doživotné riešenie strešnej krytiny, ktoré nevyžaduje žiadnu dodatočnú údržbu. Dôležité je zvážiť, ktorý z variantov sa hodí do prostredia vášho domova, prípadne sa poradiť s odborníkom.