Praktické tipy, ako si zariadiť obývačku v škandinávskom štýle

Praktické tipy, ako si zariadiť obývačku v škandinávskom štýle

S rušným každodenne životom sa čoraz viac ľudí snaží nájsť balans medzi minimalizmom a luxusom. To platí aj pri zariaďovaní domácnosti. Škandinávsky štýl je stále veľmi populárny a to najmä preto, že zahreje srdce, pôsobí príjemne a bezpečne. Tento minimalistický štýl bývania využíva zmes jednoduchých textúr a jemných odtieňov, pôsobí elegantne, moderne a príjemne. Kladie dôraz na čisté línie a jednoduché zariadenie, ktoré je funkčné no útulné.

Osvojte si aj vy princípy škandinávskeho štýlu a vytvorte si priestor, ktorý je funkčný, zmysluplný a útulný.

Otvorený priestor

V škandinávskych domácnostiach sa využíva priestrannosť, ktorá spája kuchyňu, obývaciu izbu a jedáleň. Takéto rozloženie taktiež povzbudzuje k tomu, aby sa obmedzil neporiadok a boli vystavené iba konkrétne položky. Zvoľte teda nábytok a doplnky, ktoré maximalizujú váš priestor v obývacej izbe.

Funkčný nábytok

Hlavným účelom škandinávskeho štýlu je vylepšiť si každodenný život. Zvoľte, teda nábytok v škandinávskom štýle, ktorý nie je len štýlový, ale najme funkčný. Do obývačky sa skvele hodí napríklad pohodlná pohovka a kreslo, jednoduchá stojaca lampa, zrkadlo, alebo umelecké dielo, niekoľko izbových rastlín, tkaný koberec a pohodlná deka. Vytvorte priestor pre dekorácie a nábytok, ktoré naozaj milujete.

Osvetlenie

Aby obývacia izba pôsobila príjemne, uvoľnene a atmosféricky počas celého dna, obmedzte výzdobu okien na minimum a vpustite dovnútra čo najviac denného svetla. Ako osvetlenie si vyberajte závesné svetlá a lampy, alebo stropné osvetlenie ako hlavný zdroj svetla. Pokiaľ ide o vzhľad svetiel, rozhodnite sa pre elegantný dizajn, drevené alebo kovové podstavce a neutrálne odtiene. Ak sú vašou prioritou záclony, rozhodnite sa pre jemne závesy, ktoré prepustia svetlo.

Neutrálne farby

Aj keď sa škandinávsky štýl vyznačuje minimalizmom, vaša obývačka nemusí vyzerať ostro a byt' čistobiela. Pre decentný a upokojujúci vzhľad zvoľte neutrálne farebné tóny. Týkať sa to môže farieb stien, podláh, závesov, ale aj poťahov na sedenie.

Neutrálne tóny, ako je hnedá, krémová a béžová, urobia váš interiér prirodzenejším, čistejším a sviežejším.

Vyhnite sa chladu a umelým materiálom. Ako podlahový materiál si vyberte radšej drevo, korok alebo bambus, ktoré sú pod nohami teplejšie, prirodzenejšie a zároveň ekologické.

Tip: Poznáte alternatívne spôsoby bývanie?

Prírodné materiály a rastliny

Praktické tipy, ako si zariadiť obývačku v škandinávskom štýle

Prírodné materiály ako je drevo, koža, prútie a bavlna, hrajú dôležitú úlohu v škandinávskej obývačke. Prinesenie prírodných materiálov do vašej obývačky vám pomôže zostať v spojení s prírodou aj vtedy, keď ste vo vnútri.

Aj tieto materiály by sa mali udržiavať v podobnom tóne a farbe. V opačnom prípade bude použitie rôznych materiálov pôsobiť neupravene a rušivo.

Vystavovanie izbových rastlín a zelene je jednoduchý spôsob, ako vniesť prírodu do interiéru. Rastliny tiež poskytujú domovu lacné, ale okamžité pozdvihnutie. Pre jedinečný vzhľad môžete zvoliť rôzne závesné rastliny na rámy dverí, alebo vystaviť do políc a na nábytok kaktusy a sukulenty.

Prvky dreva

Drevený nábytok a dekorácie sú nevyhnutnosťou. Prírodné a svetlé drevo je charakteristickým znakom škandinávskej izby. Môžete sa rozhodnúť pre ľahké drevené materiály, ako je borovica, jaseň a buk. Ak uvažujete o natretí drevené podlahy, biela je skvelá možnosť ako tak urobiť.

Svetlé drevené prvky sú okrem iného kúskom dekorácie, ktorý podporuje svetlo a priestor v domácnosti.

Tip: Plánujete prerábku domácnosti? Inšpirujte sa tipmi pre rekonštrukciu kuchyne.

Dekorácie a doplnky

Dekorácie a doplnky sú skvelou možnosťou, ako vo vašej obývačke odraziť kúsok vašej osobnosti. Môžu to byť rôzne umelecké diela, obrazy, tapety, vázy, sviečky a svietniky, čokoľvek, čo máte radi a vyhovuje vášmu vkusu.

Zbavte sa neporiadku

Čistý a uprataný životný priestor je dôležitý a prispieva k tomu, aby ste sa vo vašej domácnosti cítili príjemné a mohli si oddýchnuť.

Ak zariaďujete obývaciu izbu v škandinávskom štýle najprv ju upracte ako najlepšie viete. Zásuvky, koše, police a úložné priestory vám tu určite prídu vhod. Zbavte sa akýchkoľvek zbytočností a nájdite im domov, naopak si nechajte veci, ktoré potrebujete a nájdite im svoje miesto.

Dostatok priestoru

Skôr, než začnete premiestňovať a triediť váš nábytok a dekorácie, urobte krok späť a popremýšľajte o tom, ako najlepšie usporiadať kúsky, ktoré ste si vybrali.

Ak budete mať jedálenský stôl a stoličky na jednom konkrétnom mieste, alebo premiestnite pohovku, môžete úplne zmeniť dojem z miestnosti. To platí pre estetickosť ako aj pre zväčšenie priestoru, ktorý vám dopomôže k príjemnejšiemu a útulnejšiemu obytnému priestoru.

Tip: Viete aké sú trendy v bývaní pre rok 2022?

Rada na záver

Keď dokončíte premenu vašej izby a budete spokojní, neponáhľajte sa kupovať veci, aby ste vyplnili nový priestor. V opačnom prípade budete opäť na začiatku. Nechajte si čas a priestor na zvyknutie si, a ak budete mať pocit, že vám stále niečo chýba, pridať veci môžete kedykoľvek.

Dúfame, že vám tieto tipy a nápady pomôžu pri zariaďovaní vášho interiéru.

Dominika Blchová,