Rezanie skla v domácich podmienkach

Rezanie skla – ako a čím rezať sklo?

Sklo je krehký materiál, ktorého rezanie si vyžaduje použitie správnych nástrojov a precíznosť. V opačnom prípade môže táto činnosť skončiť neúspechom. Dôležité je preto mať nástroje vysokej kvality. Ako rezať sklo, tak aby ste nemali žiadne problémy?

Rezanie skla v domácich podmienkach

Ako rezať sklo doma? Všetko záleží od od druhu materiálu, ale najčastejšími nástrojmi rezáky, nožíky alebo pílky. V domácich podmienkach by sa ale nemali rezať niektoré druhy, napríklad žiaruvzdorné sklo, ktoré sa nachádza v krboch. To isté sa týka tvrdeného skla, ktoré je často v sprchových kútoch. V dôsledku vysokého tlaku sa môže narušiť jeho štruktúra, čo môže viesť k prasknutiu skla. V uvedených prípadoch je lepšie využiť pomoc profenionála. Tenké sklo sa často prestrihnúť nožničkami. Dôležité je, ale spoznať rôzne druhy sklad, aby ste k ním vedeli vybrať správny spôsob rezania. Bohatá ponuka výrobkov na rezanie sklad je dostupná na URL adrese  https://sklo.sk/sk/100-rezanie-skla Pozrite si ponuku obchodu Sklo.sk.

Ako rezať rôzne druhy skla?

Rezanie vrstveného skla je ťažké, ale môžete ho skúsuiť hlboko narezať a vzniknutý zárez zaliať izopropylalkoholom. Následne ho treba podpáliť a ochladiť, aby sklo prasklo pozdĺž zárezu. Táto metóda však nefunguje v každom prípade.

So synstetickým sklom z polystyrénu si poradíte pomocou ostrého noža na podlahové krytiny. Vhodné môžu byť diamantové, alebo korundové nožnice s hladkou čepeľou.

Drahé a veľmi ťažké je rezanie v domácich podmienkách drôtované sklo. Dá sa to skúsiť pomocou brúsky s veľmi tenkým kotúčom.

Rizikové je aj rezanie tvrdeného skla na telefón. Lepším riešením je kúpa ďalšieho modelu. Inak je to v prípade často vyskytovaných falzifikátov z ktorých po narezaní stačí odlomiť konkrétnu časť.

Jednoduché na rezanie je fľaškového skla. Za týmto účelom je potrebné pretiahnuť cievku po povrchu skla. Viac skúseností si vyžaduje použitie rezačky skla a tiež obsalenie flašky bavlnenou šnúrkou namočenou v horľavej látke akou je izopropylalkohol. Po zapálení bude šnúrka horieť rovnomerne. Keď prestane horieť, flašu je potrebné umiestniť vo vode s ľadom – vďaka tomu praskne na dve časti.

Akrylátové sklo je možné rezať pomocou nožíka na sklo, na podlahové krytiny, alebo pomocou pilníka. Stačí urobiť čiarku a odlomiť potrebnú časť. Oplatí sa tiež obrúsiť ostré hrany za mokra.