Rušné centrum alebo pokojný vidiek: Bývanie pre každého

Ako vybrať správne bývanie? To je jednoduchá otázka, na ktorú nie je jednoznačná odpoveď. Bývanie, rovnako ako napríklad kúpa auta, záleží od mnohých faktorov a individuálnej preferencii každého človeka. Kľúčovou otázkou je ale či osoba hľadá dom či byt, respektíve či chce bývať uprostred rušného veľkomesta, kde je všetko po ruke alebo siahnuť po mieste na vidieku, kde je síce dostupnosť služieb komplikovanejšia, avšak je tam blahodárny pokoj.

Pokoj je v uponáhľanej dobe, kedy máme všetci povinnosti nedocenenou komoditou. Nie je tajomstvom, že geografická krivka naznačuje, že v súčasnosti o desiatky percent ľudí viac hľadá bývanie na vidieku ako tomu bolo napríklad koncom uplynulého storočia. Je to aktuálny trend, ktorý by mal pokračovať aj v najbližších rokoch. Nie je to ale iba o pokoji ako takom, aj keď sa vidiek infraštruktúrou mestu nikdy nevyrovná, častokrát sa bavíme o obciach či dedinách, ktoré sa nachádzajú 10 alebo 15 kilometrov od mesta, kde daní ľudia pracujú. Dôležitá je preto dostupnosť. Ako vlastne vybrať správne bývanie, ktoré vám bude sedieť? Ono, na vidieku sú nižšie ceny pozemkov, častokrát viac možností, kde stavať, ak sa jedná o dom. A tu sa dostávame k ďalšiemu faktoru, byt alebo dom?

To je vec názoru, vkusu, potreby. Iné bývanie hľadá čerstvý pár, ktorý spolu začína žiť, iný príbytok chce partia kamarátov, ktorí študujú na vysokej škole, iný domov hľadajú novomanželia, ktorí sa chcú usadiť a budovať svoj vzťah v novej úrovni. Určite netreba zabúdať ani na faktor financií, i keď v súčasnosti, kedy existuje zdieľané bývanie, a teda, že s niekým bývate, respektíve v období rozvinutého bankovníctva, nie je nijaký druh bývania nedostupný. A ide aj o subjektívny pohľad na to, či človek preferuje veľkomesto, jeho ruch, všade dostupné obchody a služby, mestskú hromadnú dopravu a vibe, ktorý so sebou mesto prináša, či pokoj na vidieku, zeleň, prírodu a akýsi druh vypnutia od toho, čo prináša každodenný pracovný život.

Aby ste mali jasnejšiu predstavu, zoberme si futbalový klub ako napríklad Barcelona, španielsky tím, ktorý sa pravidelne objavuje na platformách pre tipérov, ktoré poskytujú športové tipy ako favorit v súťažiach La Liga, Copa del Rey či Champions League a použiť ich hráčov ako príklad. Keď hovoríme o Lionelovi Messim a zoberieme do úvahy podstatný fakt, že sa nachádza v svojich tridsatinách, uvedomíme si, že potrebuje domácnosť v pokojnom prostredí, a tento fakt hrá preňho rolu aj v otázke hľadania nového bývania. On a aj viacerí starší hráči ako Piqué či Busquets bývajú v pokojných susedstvách ako Joan Despí či Pedrables, kde sú prevažne rodinné domy a jedná sa o málo rušné susedstvo. Mladší hráči ako Sergino Dest, Frenkie De Jong či Riqui Puig si vyberajú byty, ktoré sú bližšie centra Barcelony, mesta, ktoré nkdy nespí, má prakticky všetko a taktiež aj bohatý nočný život. Ich výber je určite rozdielny od toho, ako voli starší hráči.

Na príklade barcelonských futbalistov jasne vidieť, že jednu z rozhodujúcich úloh v hľadaní nového bývania zohráva vek, respektíve životná etapa, v ktorej sa ten ktorý daný človek nachádza. Aj keď sa môže zdať, že to je príliš abstraktné a rôzne, faktom je, že tak by to presne malo byť. Diverzita je vyhľadávaná, niekto chce byt s výhľadom na prístav v Brightone, niekto chce dom neďaleko Londýna, niekto preferuje prírodnú scenériu v americkom Denveri, iný zas ruch New Yorku. Na Slovensku ľudia dochádzajú za prácou do Bratislavy, ale keď chcú mať pokoj na oddych od rušného mesta, hľadajú si domy či byty v Bernolákove, Sládkovičove, Hamuliakove či Rajke.