Starostlivosť o plot: prehľad jednotlivých materiálov a ako ich udržiavať

Starostlivosť o plot: prehľad jednotlivých materiálov a ako ich udržiavať

Starostlivosť o plot je kľúčovým aspektom udržiavania nielen vizuálnej atraktívnosti, ale aj funkčnosti a trvanlivosti plotu. Vzhľadom na rôzne vonkajšie vplyvy, ktorým sú ploty vystavené, je dôležité venovať im pravidelnú pozornosť a údržbu. Okrem vizuálnych aspektov zabezpečuje údržba aj bezpečnosť plotu, prevenciu pred poškodením, ochranu pred vplyvmi počasia a zachovávanie intímnosti a súkromia. Ako sa teda starať o jednotlivé ploty?

Prečo mať plot okolo domu?

Ploty majú rôzne účely a môžu plniť mnoho funkcií v rôznych kontextoch. Jedným z najčastejších dôvodov, prečo ľudia považujú za dôležité oplotiť svoj pozemok, je ochrana súkromia.

Môže tiež tvorí vizuálnu bariéru, ktorá bráni pohľadom okoloidúcich do dvora alebo záhrady. Okrem toho, môžu ploty zvyšovať bezpečnosť tým, že ohraničujú a definujú hranice majetku, čím odstraňujú neoprávnený prístup a zvyšujú pocit bezpečia.

Prítomnosť plotu môže byť spôsobom, ako ochrániť záhradu pred psami a inými zvieratami, ktoré by mohli spôsobiť škody na rastlinách a kvetoch.

Rodiny s deťmi alebo domácimi zvieratami stavajú ploty na zabezpečenie bezpečného prostredia. Ploty tiež môžu prispievať k celkovej estetike domu a záhrady, dopĺňať architektúru a vytvárať príjemný vizuálny dojem. Poskytujú aj ochranu pred vetrom a hlukom, čo môže pomôcť k vytvoreniu príjemného životného prostredia.

Na druhej strane ploty môžu vytvárať vizuálne obmedzenie a uzatvárať priestor, čo môže pôsobiť stiesňujúco, najmä ak sú masívne. Problémom môže byť aj obmedzovanie výhľadu do záhrady, zvýšené náklady na jeho údržbu alebo potenciálne konflikty so susedmi.

Ako vybrať vhodný materiál?

Výber vhodného materiálu a typu plotu závisí predovšetkým od vašich požiadaviek a preferencií. Pri výbere zohľadnite:

Účel plotu

Aký je hlavný dôvod, prečo chcete postaviť plot? Je to ochrana súkromia, bezpečnosť, estetika alebo niečo iné?

Podmienky okolia

Aké sú miestne klimatické podmienky? Slnečné oblasti môžu vyžadovať odolné materiály voči UV žiareniu, zatiaľ čo oblasti s vysokou vlhkosťou môžu vyžadovať materiály odolné voči hrdzi a plesniam. V oblastiach s mrazivými zimami, by ste zase mali zvoliť materiály odolné voči mrazu.

Údržba

Ako veľa času a peňazí ste ochotní do údržby investovať? Niektoré materiály vyžadujú pravidelnú nátierku, impregnáciu, laky na drevo alebo inú údržbu, zatiaľ čo iné sú odolnejšie voči poveternostným vplyvom.

Rozpočet

Aký je váš rozpočet na stavbu plotu? Niektoré materiály sú drahšie ako iné a je dôležité zvážiť nielen počiatočné náklady, ale aj náklady na údržbu v priebehu času.

Estetika a okolie

Zvážte, ako váš plot zapadá do okolia. Chcete, aby plot ladil s okolitou architektúrou, alebo preferujete kontrastné riešenie? Drevo poskytuje prirodzený a teplý vzhľad, zatiaľ čo kovové ploty môžu pôsobiť moderne a industriálne.

Inštalácia

Máte skúsenosti s montážou plotu, alebo máte po ruke niekoho, kto to rád urobí za vás? Niektoré typy plotov môžu vyžadovať viac pracovnej sily a skúseností, zatiaľ čo iné sú relatívne jednoduché na montáž.

Stavebné predpisy

Skontrolujte miestne stavebné normy a predpisy týkajúce sa výberu materiálov a výšky plotu. Niektoré oblasti môžu mať obmedzenia týkajúce sa používania konkrétnych materiálov alebo výšky plotu.

Ako sa starať o rôzne ploty?

Betónový plot

Aj keď betónové ploty patria k tým najdrahším, prinášajú so sebou niekoľko výhod. Okrem toho, že poskytujú výborné súkromie, o tento typ plotu sa nemusíte takmer vôbec starať. Stačí, ak si dáte pozor na tvorbu machu a pravidelne ho budete odstraňovať. V prípade, že chcete oživiť jeho vzhľad, môžete siahnuť po špeciálnych prípravkoch na impregnáciu betónového plotu, avšak nie je to nutnosťou.

Drevený plot

Bohužiaľ drevo je aj napriek svojej obľúbenosti náchylné na roztoče či plesne. Je preto dôležité chrániť ho nátermi. Kvalitný náter by mal na dreve vytvoriť ochrannú vrstvu, ktorá bude brániť vode alebo iným vplyvom prenikať do pórov dreva.

Ideálnym ročným obdobím pre údržbu plota zvyčajne býva jeseň. Pred náterom by drevo malo byť suché, v ideálnom prípade aj impregnované. Impregnované drevo je zároveň chránené aj pred škodcami a hubami.

Ak sa jedná o starší plot, nezabudnite ho pred aplikáciou náteru očistiť od predchádzajúceho náteru, v opačnom prípade by nová vrstva nemusela dobre držať. Starší plot by ste mali natrieť znova, približne v horizonte každé 3–5 rokov.

Plastový plot

Ďalším typom plotu, ktorý je takmer bezúdržbový, je plastový plot. Môže byť vyrobený z plastu, drevoplastu alebo recyklátu a odoláva vplyvom dažďa, mrazu aj slnka. V rámci údržby ho stačí príležitostne umyť vysokotlakovým čističom, ktorý spláchne všetky nečistoty v podobe prachu, blata či machu. Ochranu pred slnečným žiarením a následným vyblednutím farby môže poskytnúť používanie ochranných voskov alebo UV stabilizátorov.

Plechový plot

Vhodnou alternatívou k drevu, ktorá si vyžaduje menšiu starostlivosť, sú plechy na ploty. Panelové ploty z plechu bývajú odolné voči rôznym typom mechanického poškodenia, poveternostným podmienkam a poskytujú primeranú úroveň bezpečnosti.

Okrem jednoduchej rýchlej montáže sa odlišujú od konkurencie jednoduchou údržbou, pretože nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť. Nezabudnite však na používanie náteru, ktorý plot uchráni pred hrdzou.

Živý plot

Množstvo starostlivosti o živý plot sa odvíja od typu dreviny, ktorú sa rozhodnete na tento účel využiť. Ďalším významným faktorom pri starostlivosti je typ estetického efektu, ktorý sa snažíte dosiahnuť.

Živý plot môže byť tvarovaný alebo voľne rastúci. Voľne rastúce živé ploty sú prirodzenejšie, menej náročné na údržbu a potešia kvetmi, farebnými listami, niektoré i plodmi. Nevyžadujú si pravidelný rez, robia sa len omladzujúce a udržiavajúce rezy, aby sa zachoval prirodzený tvar.

Živé ploty z listnatých drevín a krov sa strihajú 3x do roka (v období vegetačného pokoja, v júni a koncom júla alebo začiatkom augusta). Živé ploty z ihličnanov sa tvarujú len na jeseň alebo v predjarí. Na jar kvitnúce druhy sa strihajú hneď po odkvitnutí. Vždyzelené kry môžete upravovať od septembra až do prvých mrazov.

POZOR: Každý typ rastliny si vyžaduje individuálnu starostlivosť od dostatku vody až po ochranu pred škodcami.

Gabionový plot

Čoraz populárnejšia je súhra kameňa a ocele. Gabionové koše bývajú vyplnené najčastejšie prírodným kameňom, ale aj zeminou v kombinácií s geotextíliou, keramikou alebo rastlinami. Vďaka svojej skladbe sú odolné poveternostným vplyvom, korózii a nevyžadujú takmer žiadnu dodatočnú starostlivosť.

Kovaný plot

Ak sa o svoj plot nechcete vôbec starať, môžete si priplatiť za kovaný plot. Kované ploty sú chránené žiarovým zinkom a práškovou farbou, ktoré sú vypálené v peci. Vďaka tejto povrchovej úprave sa o tento typ plotu nebudete musieť starať desiatky rokov. V prípade, že sa zašpiní, môžete ho umyť vodou.

Pletivo

Starostlivosť, ktorú by ste oploteniu mali venovať, závisí aj od typu pletiva, ktoré pre svoj plot zvolíte. Poplastované pletivá sú nenáročné na údržbu. Pokiaľ zvolíte kvalitné poplastované pletivo, môže vydržať aj 20 rokov a jediné, čo budete musieť robiť, je občas ho prestriekať hadicou.

Pozinkované pletivá a kovové ploty sú viac ohrozené koróziou. Zničenú farbu je potrebné najskôr oškrabať šmirgľovým papierom, drôtenou kefou, brúskou či dokonca chemickým odhrdzovačom. Následne je potrebné plot natrieť náterom proti korózií a až potom naniesť farbu.

 

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s:Natália Várošová, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov

Obrázky: pexels.com/