Starostlivosť o starých ľudí. Inkontinencia v rodine

Inkontinencia je zdravotný problém, ktorý trápi približne 25% populácie. Objavuje sa v akomkoľvek veku a postihnúť môže tak ženy, ako aj mužov. Najčastejšie však postihuje ľudí v staršom veku. Ak sa vyskytne inkontinencia v rodine, je potrebné, aby bola o postihnutého, v prípade, že sám nie je schopný, zabezpečená dostatočná starostlivosť.

Inkontinencia je ochorenie, pri ktorom je oslabený močový mechúr a následne dochádza k úniku moču. Ochorenie postihuje ženy, ale aj mužov v akomkoľvek veku. Objaviť sa môže aj u žien vo vyššom štádiu tehotenstva alebo po pôrode. Postupom času sa však stav zlepší, alebo úplne vymizne. Ak však inkontinencia postihne vášho rodinného príslušníka, mala by byť zabezpečená komplexná starostlivosť o inkontinentného, vďaka ktorej sa kvalita života nebude zhoršovať.

Inkontinencia sa väčšinou začína nenápadne, nutkaním na močenie. Po určitej dobe sa nutkanie zintenzívni. Je preto potrebné o probléme rozprávať a začať ho riešiť. Mala by byť vyhľadaná odborná pomoc lekára, ktorý určí, o aký stupeň inkontinencie ide. Pri diagnostikovaní inkontinencie sa odporúča cvičiť cviky zamerané na posilnenie svalstva panvového dna.

Okrem cvikov a zásahov lekára sa pri inkontinencii vyskytuje nutnosť používať inkontinenčné pomôcky. Na výber existuje niekoľko druhov a veľkostí. Komplexná starostlivosť zahŕňa inkontinenčné pomôcky, prípravky na čistenie pokožky a ochranné prípravky. Najčastejšie používanými sú absorpčné nohavičky. Absorpčné Nohavičky TENA Pants sú ideálne pri strednom až ťažkom úniku moču. Sú  vhodné pre mobilných užívateľov a predstavujú spoľahlivú ochranu pred pretečením, zápachom a vlhkosťou. Majú výbornú priedušnosť pre zachovanie zdravej pokožky. Zabezpečujú maximálne pohodlie vďaka ich diskrétnemu anatomickému tvaru.

Veľmi podstatnú úlohu pri inkontinencii zohráva hygiena. Pri úniku moču sa mení pH pokožky vplyvom vlhkosti a amoniaku. Rad produktov TENA 3-v-1 je určená na pravidelné čistenie pokožky v perineálnej oblasti. Zabezpečujú ochranu a regeneráciu pokožky a dodávajú pocit čistoty počas celého dňa. Ochranné krémy TENA vytvárajú na pokožke vysoko účinnú bariéru, ktorá chráni pred dráždením, ktoré spôsobuje moč, stolica či pot. Chránia pokožku aj pred mechanickým tlakom, ktorý vzniká pri trení pokožky o inkontinenčné pomôcky.

Riešenia inkontinencie sú v dnešnej dobe široké a na trhu sa vyskytuje množstvo produktov, vďaka ktorým bude zvládanie úniku moču jednoduchšie. Človek trpiaci únikom moču tak môže, aj napriek tejto zdravotnej ťažkosti, prežívať plnohodnotný život.