Strešná krytina. Akú si vybrať?

Strecha je základ. To by mal vedieť každý, kto sa rozhodne pre stavbu nehnuteľnosti alebo rekonštrukciu strechy. Či už berieme do úvahy vlastnosti ako bezpečnosť, termoizoláciu či odolnosť voči hluku, na streche jednoducho záleží. Preto by nemal byť zanedbaný ani výber strešnej krytiny. V súčasnosti máme na výber veľké množstvo strešných krytín a ich druhov. Medzi najčastejšie využívané patria pálená a betónová škridla. Akými vlastnosťami disponujú a aký je medzi nimi rozdiel?

Pálená verzus betónová škridla

Ak sa rozhodujete či pálená alebo betónová škridla, je v prvom rade potrebné vziať do úvahy ich jednotlivé vlastnosti. Pálená škridla je vyrábaná z prírodných materiálov, akými je hlina, respektíve zmes zeminy s prímesou ílu, ktorá sa zmiešava s vodou. Na výrobu betónovej škridle sa používa prírodný kremičitý piesok, cement a pigmenty s obsahom oxidu železitého. Rozdiel pri výrobe týchto dvoch typov škridiel spočíva aj v spracovaní hmôt. Pálená škridla si vyžaduje pri vypaľovaní vyššie teploty, ako je tomu v prípade betónovej škridly. Čo sa týka hmotnosti, betónová škridla je o niečo ťažšia, ako pálená, no ak zohľadňujeme zaťaženie krovu strechy, rozdiel je zanedbateľný. Aj v rámci termoizolačných a zvukovoizolačných vlastností sú oba druhy na tom veľmi podobne. Spoločným znakom je aj dlhodobá trvácnosť, mechanická pevnosť a v neposlednom rade aj odolnosť voči počasiu.

Pálená keramická krytina

Tento typ strechy, respektíve strešnej krytiny má svoj pôvod už v období okupácie nášho územia rímskymi vojskami. Rozšírenie jej výroby nastalo v jedenástom storočí a používa sa dodnes. Bežne ju môžete nájsť na strechách historických budov napríklad v centrách miest, a to v podobe typickej červenej strešnej krytiny. Pálená keramická škridla firmy CREATON je riešením, za ktoré vám vaša strecha poďakuje. Máte na výber z ucelenej ponuky strešných krytín, ako napríklad bobrovka, falcovaná, hladká či plochá krytina, alebo krytina v špeciálnych tvaroch či veľkoplošná krytina. Ide o tradičnú a kvalitnú strešnú krytinu s exkluzívnou farebnou paletou. Môžete si vybrať z jednotlivých druhov úpravy povrchu, ako napríklad glazúra, engoba či prírodná červená.

Betónová škridla

Betónová strešná krytina od firmy CREATON je kvalitná strešná krytina a  vyniká unikátnymi technológiami, exkluzívnymi farbami a odolnými povrchmi. Napríklad, betónová škridla EURONIT DUEATOP PROFIL S vašej streche zabezpečí výrazne lesklý povrch, ktorý bude badateľný už z diaľky. Jej vlnitý tvar zabezpečí výnimočnú estetickú harmóniu s vyváženými proporciami. Povrch škridle sa vyznačuje odolnosťou voči UV žiareniu s intenzívnymi farbami. Ďalším vhodným riešením môže byť Betónová škridla EURONIT DURATOP EXTRA, ktorá má povrchovú úpravu maximalizujúcu prirodzený samočistiaci vplyv dažďa na strechu. Betónové škridly sa vyznačujú materiálmi s najvyššou kvalitou a nájdete ich v rozličných farebných odtieňoch.