Svetlá v modernej domácnosti: Nevynechajte bodové osvetlenie!

Zariaďujete a neviete, čo sa hodí do ktorej izby? Okrem nábytku a doplnkov venujte zvýšenú pozornosť aj osvetleniu. Správne svietenie v miestnosti je základom príjemného bývania, a preto naň myslite celkom od začiatku.

Aké typy svietidiel zvoliť do akej izby a prečo?

Svetlá v otvorenom priestore

V súčasnosti sa veľkej obľube teší spájanie kuchyne, jedálne i obývacej izby do jednej veľkej otvorenej miestnosti, čomu je logicky treba prispôsobiť aj svietenie v danom priestore. Aby multifunkčnosť a jednoduchosť takejto izby spĺňala svoj účel, je nevyhnutný aj správny výber interiérových svietidiel. Keďže sa tu vykonáva veľa činností, často protichodných a spolu nesúvisiacich, zohľadnite to pri jej osvetlení. Iné svetlo je potrebné na prácu v kuchyni a iné zasa na polihovanie na gauči pred televízorom. Dôležité je postupovať systematicky, krok za krokom, prípadne sa poradiť s odborníkmi. Základom je vždy svetlo univerzálne, ktoré slúži na primárne osvetlenie miestnosti. Možno zvoliť svetlo stropné či nástenné, prípadne funkčné bodové svetlá, tzv. bodovky. V prípade bodových svietidiel však na nich myslite ešte pred celkovými úpravami a zariaďovaním, nakoľko sú vsadené do sadrokartónu.

Výborné je, ak máte na osvetlení možnosť regulovať jeho intenzitu.

Svietenie v pracovni verzus osvetlenie izby na oddych

V každej miestnosti, v ktorej plánujeme pracovať, teda čítať, robiť si úlohy, sedieť za počítačom, variť, umývať riad a rôzne iné domáce činnosti, potrebujeme správne svietenie. To je svetlo nezaťažujúce náš zrak a tiež také, ktoré nás nerozptyľuje a ani neutlmuje. Žiada sa svietidlo s vyššou intenzitou, ktoré docielime celkom ľahko – stačí skombinovať základné, univerzálne svietenie a stolnú lampu, prípadne iný typ svietidla, ktorým si lepšie posvietime na konkrétny predmet, respektíve činnosť, ktorej sa venujeme.

Pri práci v kuchyni sú zasa skvelé svietidlá zabudované priamo v kuchynskej linke.

A aké svietenie sa hodí do spálne či inej miestnosti, kde prevažne relaxujeme? Buď si centrálne svietenie stlmíme na minimum, alebo si na navodenie pohodovej atmosféry posvietime lampami s úzkym uhlom vyžarovania – bodové svetlá a svetlá na miestne osvetlenie. Vhodná je i stolná či stojaca lampa s nepriehľadným krytom v hornej časti, ktorá  osvetlí a zdôrazní iba najbližšie miesta.