Vyberáte jedálenský stôl? Na toto sa zamerajte

Vyberáte jedálenský stôl? Na toto sa zamerajte

Zariaďujete kuchyňu a jedálenský kút, ale neviete si rady s výberom vhodného jedálenského stolu? Máme pre vás niekoľko tipov, ako vybrať ten správny stôl, za ktorým bude radosť jesť.

Veľkosť je základ

Zo všetkého najskôr si premyslite veľkosť. Jedálenský stôl, ktorý je síce posledným výkrikom dizajnu, ale nepomestíte sa zaňho celá rodina, je vám potom trochu zbytočný. Preto sa zamyslite, koľko ľudí naraz bude pri stole sedávať, prípadne či budete usporadúvať aj väčšie obedy alebo večere s priateľmi a podobne. Počítajte s minimom pre jednu osobu 60 × 40 cm a výškou aspoň 75 cm, aby sa pri ňom sedelo pohodlne.

Okrúhly alebo hranatý

Tvar už je na vás, avšak mali by ste aj tu brať v úvahu vaše priestorové možnosti. Obdĺžnikový stôl je klasika a nájdete ho v rôznych veľkostiach. Okrúhly stôl zase zjemní miestnosť, kde je veľa hrán, často je ale lepšie ho voliť skôr do väčších priestorov, no záleží, koľko strávnikov pri ňom bude sedávať.

Drevo, laminát alebo kov

Materiál stolu je tiež dôležitý. Určuje jeho stabilitu, pevnosť ale aj náročnosť na údržbu. Dnes nájdete stoly, ktoré sú často kombináciou materiálov ako napríklad drevo a kov. Drevený stôl nájdete lakovaný alebo napustený prírodnými olejmi alebo voskami a vytvárajú príjemnú atmosféru, na druhú stranu o drevo sa musíte pravidelne starať. Stôl so sklenenou doskou je zasa náročný na údržbu, keďže je na ňom všetko vidieť, preto sa častému utieraniu a lešteniu nevyhnete. Najdostupnejší materiál je lamino, ktorému nahráva aj veľká variabilita farieb a vzorov. Pri stole z lamina ale dajte pozor na nekvalitné hrany, mohli by sa po čase začať odlamovať.

K stolu patria aj stoličky

Stoličky k jedálenskému stolu vyberajte tak, aby sa vám na nich pohodlne sedelo. Pri výške stolu 75 cm by stolička mala mať sedák vo výške 45 cm. Takisto by aj šírka sedáku mala byť aspoň 45 cm, v prípade stoličky s opierkami širší. Nezabúdajte na to, že stolička by sa mala dať pekne zasunúť pod stôl.