Vymeňte svoje staré svietidlá za LED trubice.

Vymeňte svoje staré svietidlá za LED trubice. Poradíme vám, ako ich zapojiť

Šetriť sa dá viacerými spôsobmi, no úspora na prevádzke domácnosti je položkou, na ktorej môžete ušetriť najviac. Jednou z možností, ako pomôcť domácemu rozpočtu, je výmena starých svietidiel za praktické a predovšetkým šetriace LED osvetlenie. Nielenže ušetríte, ale tiež spravíte krok k ochrane životného prostredia.

S výmenou svietidiel neváhajte

Je jedno, či siahnete po LED žiarovke, alebo vás oslovia LED neonky. Obe možnosti vám doslova zmenia život. Výmenou klasických žiaroviek dosiahnete úsporu na energiách, a zároveň vyčaríte kompletne nový vzhľad celého priestoru.

Možno si poviete, že na svietení nezáleží. Opak je pravdou. Svetlo nás ovplyvňuje naozaj vo veľkej miere. Predovšetkým v zimnom období je vhodné osvetlenie miestností možnosťou, ako bojovať s depresiou, únavou či vyčerpaním. Svietenie v každej izbe si dobre premyslite. Nejde len o dizajnovú stránku, ale aj o to, aby svetlo nevytváralo tieň na miestach, kde vo večerných hodinách pracujete, čítate alebo sa vaše deti učia.

Okrem toho je dôležitý aj celkový pocit z osvetlenia, preto by ste nemali staviť len na jedno hlavné svietidlo. Veľkú úlohu zohráva aj doplnkové svietenie. Všetky starosti za vás vyriešia LED technológie. Stačí, aby ste si do lustra kúpili LED žiarovku alebo vymenili luster za LED neonku.

Atmosféru v každom priestore dotvoria LED pásy a LED bodové osvetlenie. Ešte stále váhate nad kúpou LED svietidiel kvôli počiatočnej investícii? Ak áno, čítajte ďalej. Naše argumenty vás o nutnosti výmeny osvetlenia vo vašom príbytku iste presvedčia.

Výhody LED osvetleniaVýhody LED osvetlenia

Veľa ľudí sa vyhýba výmene osvetlenia, pretože sa obávajú vysokej investície a aj toho, že zapojenie svetla nezvládnu svojpomocne. Tieto obavy však nie sú na mieste. Za kúpu LED svetiel si síce priplatíte, ale v konečnom dôsledku ušetríte. LED žiarovky, pásy a LED žiarivkové telesá a svietidlá od značkového predajcu vám vydržia aj desať rokov.

Dlhá životnosť je daná aj tým, že LED technológie sú veľmi odolné voči poškodeniu, nehrozí im prehriatie a nepremieňajú energiu na teplo, ale len na svetlo. Práve z posledného dôvodu je LED svietenie veľmi úsporné.

LED technológiám neprekáža časté zapínanie, vypínanie, umožňujú plnú svietivosť ihneď po zapnutí, ich intenzita svietenia sa dá regulovať, sú zdravotne neškodné a plne recyklovateľné. Poďme sa podrobnejšie pozrieť na staré lineárne trubice, ktoré dobre poznáme napríklad zo základnej školy.

Tieto trubice boli veľmi kazové, neustále blikali a bolo potrebné ich vymieňať po veľmi krátkej dobe. Navyše obsahovali škodlivé látky – ortuť a fosfor. Nespĺňali ani požiadavky na svietenie a vydávali veľmi rušivý zvuk. Pri nových LED trubiciach vám žiadne z menovaných rizík nehrozí. Nerozbijú sa ani pri väčších vibráciách, nebudú vám kaziť zrak, blikať a ani požierať elektrickú energiu závratnou rýchlosťou. Vstupné náklady sú síce približne päťkrát vyššie ako pri klasických lineárnych neonkách, no LED vám vydrží trojnásobne dlhšie.

Ako vybrať vhodnú LED trubicu

Ak túžite po originálnom, funkčnom a dizajnovo zaujímavom riešení svietenia, kúpte si LED trubice. LED trubice nie sú vlastne ničím iným ako svietidlom, ktoré je tvorené veľkým množstvom LED diód.

Chladenie v trubici je zabezpečené hliníkovým podkladom a celý systém je krytý priehľadným plastom. Veľkou výhodou LED trubíc je, že sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a farebných prevedeniach, a preto si z nich vyberie aj najnáročnejší spotrebiteľ. Menšou LED trubicou môžete dokonca nahradiť klasické žiarovky. Nemusíte sa obávať, že by vás pri ich výbere bolela hlava a nevedeli by ste sa v ponuke zorientovať. Stačí postupovať podľa nasledujúcich krokov.

Inštalácia LED trubiceV prvom rade sa zamerajte na dĺžku LED trubice. LED neonky nájdete v špecializovaných obchodoch v rozmeroch od 60 až po 115 cm. Ak chcete trubicu využiť na svietenie v kúpeľni alebo vo vonkajšom prostredí, všímajte si taktiež IP krytie.

Čím vyššie je IP krytie, tým je trubica odolnejšia voči vlhkosti alebo pred vniknutím nečistôt z okolia. Ďalším parametrom je svietivosťfarba svetla. Na internete nájdete tabuľky, ktoré vám pomôžu s výberom svietivosti podľa spôsobu využitia a typu miestnosti.

Do väčšiny miestností sa hodia trubice s neutrálnou farbou svetla. U renomovaných predajcov si môžete byť istí, že ponúkané trubice majú kvalitné čipy, sú certifikované a takmer bezporuchové. Preto vám neodporúčame kupovať lacné čínske výrobky.

Inštalácia LED trubice

Ideálne by bolo, aby ste na zapojenie LED trubice využili LED žiarivkové teleso. Tieto dva komponenty sú plne kompatibilné a nemusíte pri zapojení robiť žiadne dodatočné úpravy. Zároveň pomocou LED telesa získate plnú svietivosť a maximálny výkon.

LED trubice sa vyrábajú s jednostranným alebo obojstranným zapojením. Ak ste si kúpili  jednostrannú trubicu, vybrali ste si bezpečnejší variant. Jedna strana trubice je napájaná, druhá je neutrálna tzv. slepá. Pred inštaláciou trubice odpojte zdroj napätia.

Modernejšie svietidlá disponujú elektronickým predradníkom, ktorý sa pri inštalácii trubice musí odstrániť. Následne sa do telesa zapojí trubica, a to buď jednostranne, alebo obojstranne. Pri tomto type svietidla je lepšie zavolať k inštalácii odborníka, ktorý svietidlo označí príslušnými štítkami.

So staršími typmi svietidiel si poradí aj laik, pretože majú nainštalované tlmenie vo forme predradníka. Pri tomto type svietidla len nahradíte štartér novým, ktorý je priložený k LED trubici. Obojstranné trubice dokonca na svoj chod nepotrebujú ani štartér. Na druhej strane sú tieto staršie svietidlá menej účinné a odoberajú viac energie. Uvedený problém sa dá vyriešiť tak, že oslovíte elektrikára, ktorý zo zariadenia odmontuje predradník.