Zvieratká v domácnosti – na čo si dať pozor

Plánujete do vašej domácnosti, domu alebo bytu domáce zvieratko, psíka alebo mačku? Ak ste si odpovedali kladne, tento článok vám môže poslúžiť ako krátky návod, na čo sa pripraviť. Zaoberať sa budeme starostlivosťou o čalúnený nábytok, koberce, matrace a podobne.

Koberce

Ak máte v domácnosti koberce, dajte si pozor. Ocikaný koberec je potrebné dať profesionálne vyčistiť ihneď. Zvierací moč (obzvlášť kocúra) je veľmi agresívny a veľmi páchne. Ak si zavoláte vyčistenie až o niekoľko dní alebo týždňov, nie je možné zápach úplne odstrániť a to i napriek skutočnosti, že na trhu je množstvo „zaručených“ prípravkov na biologický zápach.

Rozhodne si nekupujte koberec s dlhým vlasom, nakoľko jeho údržba je ešte oveľa komplikovanejšia. Zachytáva sa v ňom množstvo chlpov od vašich zvieratiek a odstránenie býva pomerne zdĺhavé a zložité. Zvyčajne pes alebo mačka majú tieto koberce dokonca radšej, ako klasické s krátkym vlasom a tak ocikanie nie je nič nezvyčajné.

IMG_0451TEPUJEM.SK  - rozšírenie služieb o Tepovanie Kysucké Nové Mesto a Poprad. Sieť TEPUJEM.SK pôsobí už na celom Slovensku.

Kožená sedačka a mačka či kocúr sa proste rozhodne k sebe nehodia. Nápor ostrých pazúrov necháva sedačku trvalo doškriabanú, v niektorých prípadoch až roztrhanú. Tomuto problému sa ale nevyhne ani čalúnená sedačka, ktorá ale v závislosti na materiály, môže znášať útok mačky alebo kocúra lepšie.

V prípade psíka nie je tento problém tak závažný. Pokiaľ ho naučíte pravidlám rýchlo. Inak sa môže stať, že nájdete (a platí to najmä v prípade mladého psíka) vankúše roztrhané, konštrukciu sedačky dokúsanú. Výnimkou nebývajú sedačky silne zaslinené. V prípade slín odporúčame rýchle domáce zotretie vlhčenou handričkou.

Matrace

V mnohých domácnostiach zvieratká so svojimi majiteľmi i spia. Pokiaľ patríte k týmto majiteľom a vaši domáci miláčikovia nemajú svoj pelech na spanie, odporúčame čistenie matracov v intervale najmenej 3-4 mesiace. Pokiaľ sa stalo, že vašemu zvieraciemu miláčikovi prišlo zle a na matraci máte nehodu od zvratkov, alebo pocikania, problém riešte IHNEĎ, inak vám zostanú na matraci nielen nevzhľadné škvrny, ale aj zápach.

TEPUJEM.SK ponúka i dezinfekciu domácností ozónom a to na celom Slovensku i v novej pobočke – Tepovanie Poprad

Verím, že v skratke sme zhrnuli, na čo sa pripraviť, keď ku vám do domácnosti zavíta nový člen rodiny. Vyskytnú sa i uvedené problémy, každopádne tieto patria k normálnemu repertoáru zvieratiek a nesúvisia iba s vekom zvieratka, ale aj so starostlivosťou, ktorú zvieratku dávate (ciká lebo trucuje), akú mieru lásky od vás dostane, ale aj akým návykom zvieratko naučíte. So všetkým ostatným vám môže pomôcť profesionál z TEPUJEM.SK.

Text: Peter Markuška – tepovanie Ružomberok