8 tipov, ako chrániť matrac, aby vydržal čo najdlhšie ako nový

Robíte niečo pre to, aby váš matrac vydržal čo najdlhšie ako nový? Alebo len pravidelne prezliekate posteľnú bielizeň? Samotné prestieradlo matrac pred nečistotami a baktériami dostatočne nechráni. Poďme sa pozrieť, ako sa o matrac lepšie postarať a predĺžiť tak jeho životnosť.

S ohľadom na hygienickú životnosť odporúčajú odborníci vymeniť matrac po 5 - 7 rokoch. To je ale pre väčšinu rodín nepredstaviteľná finančnú záťaž. V starostlivosti o matrac sa riaďte nasledujúcimi radami a môže vydržať minimálne raz tak dlho.

1. Pravidelne vymieňajte posteľnú bielizeň

Plachta každú noc pohlcuje veľké množstvo potu, baktérií, kúskov kože, vlasov a ďalšieho telesného odpadu, ktorý je živnou pôdou pre nežiaduce organizmy. Perte preto posteľnú bielizeň ideálne každý týždeň, maximálne každé dva a pri každej výmene vytiahnite aj vysávač a všetky nečistoty, ktoré sa dostali až k matracu, z neho povysávajte.

2. Matrac otáčajte všetkými smermi

Matrac počas spánku zaťažujeme nerovnomerne, v niektorých miestach sa tak deformuje rýchlejšie ako v iných. Preto matrac pravidelne otáčajte, ako sprava doľava, tak aj smerom od hlavy k nohám. Pokojne pri každej výmene posteľnej bielizne.

3. Poťah perte 3x do roka

Najtesnejšou ochrannou vrstvou matraca je poťah. Dnes už je väčšina z nich snímateľných a prateľných v práčke aspoň na 60°C. Chráni matrac pred vlhkosťou a prachom, v ktorých sa darí roztočom. Perte ho aspoň trikrát ročne a roztoče nebudú mať šancu sa poriadne rozmnožiť.

TIP: Ak sa vám oba diely poťahu nezmestia naraz do práčky, perte ich zvlášť. Na tom druhom zatiaľ môžete ďalej spať.

4. Kúpte si matracový chránič alebo topper

Poťahom ale ochrana matraca končiť nemusí. Pokiaľ chcete predĺžiť hygienickú životnosť matraca na maximum, kúpte si matracový chránič. Vkladá sa pod prestieradlo, je upevnený 4 pútkami, takže na matraci nekĺže, a môžete ho prať pri každej výmene prestieradla.

Ešte účinnejšiu ochranu ponúka tzv. krycí matrac, topper, ktorý navyše zvyšuje ortopedické vlastnosti matraca.

5. Umožnite matracu prísun vzduchu

Matrac potrebuje dýchať a vetrať. Každú noc sa musí vysporiadať s nadbytočnou vlhkosťou spôsobenú naším potením. Preto často vetrajte spálňu, posteľ neustielajte hneď po prebudení, pyžamo neschovávajte pod vankúš, a ak milujete prikrývky, umiestnite ich na posteľ až po jej vyvetraní.

6. Vyberte mu správnu podporu

Životnosť i vlastnosti matraca výrazne ovplyvňuje to, na čo ho uložíte. Posteľový rošt mu dodáva dostatočnú oporu, umožňuje odvetrávanie a nie každý typ matraca môžete uložiť na každý typ roštu. Dvakrát si rozmyslite, než napríklad pružinový matrac uložíte na polohovateľný lamelový rošt.

7. Pri čistení postupujte opatrne

Ak sa vám matrac napriek všetkej snahe zašpiní, nepoužívajte vodu ani chemické prostriedky. Najlepší spôsob ako z matraca vyčistiť škvrny napríklad od krvi, potu, moču alebo rozliatej kávy je suché čistenie. Stačí jedlá sóda, kefka a vysávač.

8. Posteľ nie je skákací hrad ani sklad

Rozšantené skákajúce deti sú pohromou pre celú posteľ, nielen matrac. Túto radosť svojim ratolestiam odoprite, inak ani päťročný interval na výmenu matrace nebude dosť dlhý. Rovnaké je to s odkladaním ťažkých vecí, ktoré matrac enormne preťaží na jednom mieste. Môžete ho nenávratne zdeformovať.