6 tipov pre praktickejší domov

6 tipov pre praktickejší domov

Súkromie, záhrada a dostatok miesta sú najčastejšie dôvody, prečo si ľudia stavajú rodinné domy. S veľkým priestorom však prichádza aj viac zodpovednosti a väčšie problémy. Život v dome sa môže rýchlo zvrtnúť neželaným smerom. Pozrite sa na našich 6 tipov, ako sa tomu vyhnúť a bývať prakticky.

1. Využite prázdne priestory

Prázdne priestory sa vždy dajú prerobiť na niečo využiteľnejšie. K voľnej stene môžete dať knižnicu, do prázdneho rohu detský kútik a na nezaplnenú stenu v chodbe vaše obľúbené fotky.

Nesnažte sa ale všetky priestory vyplniť nasilu. Každý interiér potrebuje trochu vzdušnej plochy, ktorá poskytuje pocit voľnosti a relaxu.

2. Skladujte s rozumom

Mnohé projekty domov nerátajú s prirodzeným neporiadkom, ktorý sa môže časom vytvoriť. Nič nedokáže narušiť harmóniu funkčného interiéru tak, ako hromada vecí, ktoré nemáte kam dať. Ako však skladovať tak, aby sa váš úložný priestor nestal len skrytým neporiadkom?

Urobte si zoznam uložených vecí, na krabice nalepte štítky a pre dokumenty si vytvorte systém, ktorého sa budete držať. Ak chcete organizáciu posunúť ešte na vyššiu úroveň, môžete pre jednotlivé kategórie krabíc či dokumentov použiť rôzne farby.

6 tipov pre praktickejší domov

3. Všetko dostatočne a správne osvetlite

Nedostatok svetla nemusí byť len estetickým problémom. Veci sa v tmavých priestoroch horšie hľadajú, triedia a nedostatok svetla môže negatívne pôsobiť aj na váš spánkový rytmus.

Ak používate veľa teplého svetla v dennej časti, môže sa na vás častejšie valiť únava, čo je obzvlášť nepríjemné pri práci z domu. Naopak, ak máte v nočnej časti studené svetlo, bude sa vám ťažšie zaspávať.

4. Držte sa jednotného štýlu

Pre praktický domov je dôležité držať sa jednotného štýlu. Keď si vyberiete jeden štýl, bude sa vám ľahšie plánovať, kombinovať, ale aj meniť interiér. Na internete či v knihách o dizajne potom viete nájsť stovky návodov, ako a s čím ho ladiť. Medzi najpopulárnejšie štýly patria minimalistický, škandinávsky, bohémsky či Hollywood Glam.

5. Inšpirujte sa minimalizmom

Minimalizmus nás učí, že by sme si mali v živote nechať len to, bez čoho by sme neboli šťastní. Túto filozofiu sa snažte využiť už pri prvotnom vybavovaní interiéru, keď sa budete rozhodovať, aké veci chcete doma mať. Pri výbere nábytku a dekorácií sa vždy spýtajte sami seba, či to naozaj potrebujete. Uvidíte, že raz vám to ušetrí množstvo peňazí i nervov.

Ak ste už zabývaní a minimalizmus ste objavili až teraz, na začiatok je dobré zbaviť sa aspoň niekoľkých vecí. Medzi zbytočne skladované patria najmä topánky, oblečenie, staré krabice, hračky z detstva, riady a nevyužité dekorácie. Urobte si inventúru a rozlúčte sa so všetkým, čo ste už viac ako rok nepoužili. Ak vám je ľúto veci vyhodiť, môžete ich predať alebo darovať rodinám v núdzi.

6. Myslite na budúcnosť

Ak plánujete deti, nezabudnite na to, že raz budete musieť minimálne jednu izbu vo vašej domácnosti vypratať. Nechajte si dopredu úložný priestor navyše, aby ste mali všetky tie veci kam odložiť.

Takisto pamätajte na to, že deti raz vyrastú a budú mať iné potreby, ako keď boli menšie. Detská posteľ v tvare auta sa môže zdať ako super nápad, no je to len krátkodobé riešenie. V neposlednom rade myslite aj na svoje potreby v budúcnosti. V neskoršom veku oceníte, keď bude kuchyňa blízko jedálne, a kúpeľňa aj v dennej časti.

 

Zdroj: Bigstock.com