Čo treba na aute pravidelne kontrolovať

 

Neustála snaha výrobcov automobilov o zdokonaľovanie áut a predlžovania servisných intervalov. Vozidlá stále potrebujú síce minimálnu, ale hlavne pravidelnú údržbu. Vozidlo, ktoré udržujete je nie len krajšie na oko, pútavejšie, ale je hlavne po technickej stránke spoľahlivejšie.

Tak ako postupuje doba automobilového priemyslu, tak sa stávajú aj pravidelné servisné úkony zložitejšie. Niekedy je ich lepšie ponechať kvalitným autoservisom. Napriek tomu, každý priemerne zdatný motorista zvládne základnú údržbu svojho auta sám.

Tankovanie paliva do vozidla

Benzínové motory majú pri tankovaní jednoduchší výber paliva. Pri starších motoroch je potrebné si dávať pozor nato aby sa k palivu pridávali aditíva, ktoré dopĺňajú podiel olova potrebného na mazanie pohyblivých častí motora, ktoré sa stretávajú s palivom.  Pred zimou je veľmi dobré pridať do nádrže pri tankovaní benzínu niektorý z prípravkov, ktorý odstraňuje usadenú vodu v palivovom systéme. Práve voda môže pri mínusových teplotách zamrznúť a urobiť veľkú škodu.

Iný prípad je ak máte napríklad Opel Crossland alebo Opel Grandland s naftovým motorom. Tieto motory si vyžadujú pre ich optimálny chod letnú aj zimnú naftu. O včasnú distribúciu sezónneho paliva sa starajú čerpacie stanice. Ak ale máte doma náhodou plné kanistre nafty, tak si treba dávať pozor, aby ste nenatankovali letnú naftu v zimnom období. Letná nafta síce zvyšuje výkon vášho auta, ale v mrazoch oveľa rýchlejšie zamrzne.

Kontrola palivového filtra

Ak ste náhodou kúpili auto z druhej ruky, tak je dobré aby ste skontrolovali palivový filter. Nikdy neviete, aká kvalitná pohonná hmota sa do auta tankovala. Preto je dobré skontrolovať palivový filter či nie je náhodou upchatý. Môžu nastať nepravidelné dodávky paliva do motora, čo ma za následok zlý chod auta, jeho zadrhávanie a podobne. Ak sa k filtru neviete jednoducho dostať je lepšie kontrolu a výmenu ponechať na autoservis.

Hladina oleja

Keď vás Opel Astra upozorní na nedostatok oleja a piskot na diaľnici, bude už asi neskoro. Väčšina automobilov už dnes ponúka možnosť digitálnej kontroly hladiny oleja cez palubný počítač. Ak si chcete byť, ale naozaj istý, tak treba otvoriť kapotu, vybrať olejovú mierku a skontrolovať či je špinavá od oleja medzi MIN a MAX.