Každoročne je letné prestupové obdobie veľmi populárne nielen medzi futbalovými fanúšikmi, ale aj medzi priaznivcami športu celkovo. Okrem toho, transfery medzi jednotlivými klubmi zaujímajú aj ľudí, ktorí futbal a šport až tak nesledujú. Jedná sa totiž o kombináciu načasovania, šikovnosti a toho byť v správny čas na správnom mieste. Poďme sa preto pozrieť na to, prečo je leto 2021 historickým, čo sa futbalového diania týka.
Tak poprvé, Lionel Messi opustil Barcelonu. Šesťnásobný najlepší futbalista na svete a jeden z najlepších hráčov celej histórie, bol dohodnutý s katalánskym veľkoklubom na novom kontrakte, na znížení platu a na tom, že na Camp Nou zrejme dohrá kariéru. Finančné problémy FCB ale spôsobili, že argentínsky útočník nemohol byť v klube registrovaný a stal sa voľným hráčom. Siahol po ňom Paríž Saint-Germain, ktorý počas prvých dní zarobil na predaji dresov viac ako 90 miliónov eur. História sa prepísala a Messi je súčasťou francúzskej Ligue 1. Stalo sa to, čo si nikto ani nevedel predstaviť.
Tam to ale nekončí, Chelsea neváhala poslať 115 miliónov eur do Interu Miláno za belgického útočníka Romelua Lukakua, ktorý chce dokázať, že má nesmiernu kvalitu a patrí k najlepším na svete. Do Londýna prišiel aj španielsky majster z Atlética Madrid Saul Niguez. A Manchester City? Anglický šampión prišiel o Aguera, nezískal Messiho a nedotiahol Harryho Kanea z Tottenhamu Hotspur. Ale, City zlomili prestupový rekord v Británii, prišiel Jack Grealish z Aston Villy za 117,5 milióna eur. Má byť z neho druhý Beckham, pričom je okolo neho naozaj davové šialenstvo. Samozrejme v dobrom zmysle slova.
Teraz k tomu dôležitému. Manchester United sa prakticky za niekoľko dní stal v službách, ktoré poskytujú športové tipy jedným z TOP favoritov na zisk anglického titulu v Premier League. United sú favoritom spolu s Chelsea, Liverpoolom a City. Prečo? Pretože Red Devils získali Jadona Sancha z Borussie Dortmund, Raphaela Varanea z Realu Madrid a predovšetkým, naozaj predovšetkým, kúpili Cristiana Ronalda z Juventusu Turín, ktorý sa na Old Trafford vrátil prvý raz od roku 2009 a hneď pri svojom debute skóroval dvakrát proti Newcastlu pri výhre 4-1. Prakticky nadviazal na to, čo zanechal. A keď sme spomínali predaj dresov Messiho, tak vedzte, že tých Ronaldových sa predalo dvakrát toľko.
Najviac zo všetkých klubov minul londýnsky Arsenal, ale klub z Emirates Stadium je stále v prestavbe a tréner Mikel Arteta so športovým riaditeľom Eduom majú, čo robiť, aby krotili vášne nahnevaných fanúšikov. Financie ubúdajú, výsledky neprichádzajú. Real Madrid chcel získať Kyliana Mbappého z PSG, ale Parížania nepovolili, tak prišiel "aspoň" supertalent Eduardo Camavinga z Rennes. Paríž inak nezískal len Messiho, ale prišli zadarmo aj Wijnaldum, Ramos a Donnarumma, pričom nemalé financie boli investované do Achrafa Hakimiho z Interu Miláno.
Bayern Mníchov potvrdil svoju nadvládu nad Nemeckom. Vicemajstrovi minulej sezóny RB Lipsko totiž zobral najprv stopéra Dayota Upamecana, hlavnú defenzívnu hviezdu, potom trénera Juliana Nagelsmanna a koncom letného transferového okna aj kapitána Marcela Sabitzera. Je to jeden z dôvodov, prečo konkurencieschopnosť v Nemecku nie je taká vysoká ako niekde inde. Skrátka, toto by sa v Premier League nestalo. Anglická liga ostáva najhodnotnejšou futbalovou súťažou na svete a potvrdilo to aj toto leto. Tak historické transferové okno sme ešte nezažili a ktoie, či sa to niekedy bude vôbec opakovať. Teraz nastal čas na to, aby hráči, do ktorých kluby investovali, potvrdili svoje kvality na ihrisku.