Novinka v zariaďovaní interiérov: Historizujúci štýl

Starožitný nábytok je síce  krásny, no pre mnohých môže pôsobiť ťažkopádnym až staromódnym dojmom. No pokiaľ si neviete predstaviť žiť v minimalistickom prostredí, obklopení sklom a oceľou, jednoznačne vo vašich žilách koluje romantická krv. Skúste si vašu domácnosť zariadiť originálnym – historizujúcim štýlom.

Podstatu tohto štýlu  tvorí inšpirácia spred stovkami rokov, plne zakomponovaná do súčasného priestoru. Historizujúci štýl siaha do 20. storočia, no jeho definícia nie je presná. Nejde teda o jasne pomenované časové obdobie, ale skôr o voľne inšpirovaný mix. V tomto štýle môžete používať repliky či napodobneniny, ale i jednoduchšie tvary či zaujímavé kontrasty.

Drevené podlahy či dominantné kusy nábytku

Tento štýl nie je vhodný do stiesnených bytov panelákového typu. Výrazná kresba, stoly či bohato riasené závesy na seba upútajú pozornosť a sú tak vyzdobené, že potrebuje aj v plnej kráse vyznieť. Nezaplňujte interiér zbytočným množstvom nábytku, ale sústreďte sa na jeden či dva unikátne kusy a všetko ostatné potlačte. Typické sú i krištáľové lustre, drevené podlahy či kytica v keramickej váze.

Rovnako ako aj pri výbere zariadenia, máte úplne voľnú ruku pri výbere farieb. Farby by však mali ladiť a dodať celkovému dojmu príjemnú náladu. Aby ste však predišli pocitu „preplnenosti“, zvoľte si jednu dominantnú farbu a všetko ostatné dolaďte v podobnom odtieni. Výbore sa pracuje so snehobielou farbou, ktorá by mohla byť doladená zlatom. Exotické a cenovo nedostupné dreviny nahradí potlač alebo lakovaný kov. Na záver treba dodať, že drevo doplňuje kameň, pričom nezáleží na tom, či ide o prírodný materiál alebo len o alternatívu. Nezabudnite na spotrebiče s historizujúcim dojmom, porcelánové dresy či liatinové vane.

 

Foto: © sergiophoto / Dollar Photo Club

Leave a reply