Pozor na obezitu psov! Ako jej predísť?

Pozor na obezitu psov! Ako jej predísť?

Obézny psík nie je roztomilý, ako sa to snažia sami sebe nahovoriť ich majitelia. Obezita psov je závažný problém presne ako u ľudí. Prekrmovať psov, dávať im ľudskú stravu a nedožičiť dostatok pohybu je priama cesta do pekla. Aké sú rizika obezity psov, ako jej predísť a ako psíka dostať do formy?

Obezita spôsobuje nielen problémy s kĺbmi

Obézny pes sa horšie pohybuje a má bolesti kĺbov. Psík, ktorý má nadváhu približne 20 % nad jeho ideálnu váhu sa dožíva oveľa kratšieho veku ako jeho chudší rovesníci. Podobne ako u ľudí vplýva nadváha na zdravie srdiečka a celého kardiovaskulárneho systému. Psík sa stáva náchylnejší na rôzne ochorenia, častejšie je nutné vyhľadať veterinárnu starostlivosť. Pes s vyššou váhou je menej hravý, vyzerá letargicky a nič ho nebaví. Myslite na tieto negatívne aspekty obezity vždy, keď ponúknete vášmu chlpáčovi pamlsky pre psov.

Ako predchádzať obezite  u psov

Ideálnu váhu psa vám odporučí váš veterinár alebo si ju zistite podľa plemena psa. Nadváhu u psa zistíte vizuálne. Pri pohľade zboku má pes okrúhle brucho a smerom ku chvostu sa mu nestenčuje. Pri pohľad zhora vidíte v strede tela tukové vankúšiky. Psovi nie je možné nahmatať rebrá. Prvou zásadou predchádzania obezity u psov je zákaz prekrmovania a prekračovania denného limitu potravy. Nadváhe dokážete zamedziť pravidelným pohybom, aktivitami a dlhými prechádzkami. Vyvarujte sa kŕmeniu psa zvyškami z vášho stola.

Ako znížiť váhu psíka

Zníženie váhy psa nie je možné bez zmeny jeho životného štýlu a stravy. Najvhodnejšia je barf strava, ktorá je plná živín a neobsahuje žiadne umelé látky. Ide však o nákladnú a na čas prípravy náročnú formu stravovania. Zdravie psíka je samozrejme dôležitejšie ako peniaze alebo čas, ale nie každý chovateľ je ochotný prejsť na barf kŕmenie. Ak sa rozhodnete zostať na suchej strave, kúpte psovi nízkokalorické granule pre psov. U týchto granúl môžete pokojne zachovať kŕmnu dávku, na ktorú je pes zvyknutý. Bude zasýtený a zároveň neprekročí kalorický príjem. Podobný princíp sa snažte dodržať aj u pamlsiek. Vieme, že pohľadu psa sa ťažko odoláva, ale musíte sa premôcť alebo nakúpiť pochúťky s prívlastkom light. Avšak ani s týmito dobrotami to nepreháňajte a pamlsky dávajte psíkov len za odmenu. Pri extrémnej obezite podávajte psovi vitamíny a doplnky, ktoré podporujú metabolizmus a priaznivo vplývajú na funkciu čriev.