Čas sú peniaze. Aj vy si niekedy želáte, aby ste nemuseli spať? Spánok nás oberá o štvrtinu dňa a u niekoho ide dokonca o tretinu dňa. Spánok je veľmi dôležitý pre regeneráciu tela a psychickú pohodu. Na druhej strane nemusíte spať pol dňa, aby ste boli v pohode a cítili sa plný energie. Je možné sa vyspať za 6 hodín ako za 8?
Hormón melatoním pomôže
Počas spánku sa striedajú spánkové fázy. Pre pocity oddýchnutia sú dôležité dve fázy, a to hlboká a REM fáza. Sledujte svoj spánkový rytmus, skúmajte jeho fázy a pochopíte, aký spánok je práve pre vás najvhodnejší. Na tento účel vám poslúžia inteligentné hodinky. Vďaka nim zistíte, kedy a koľkokrát za noc ste vo fáze REM. Snažte sa prebudiť v poslednej REM fáze. Budete sa cítiť oddýchnutí a ihneď pripravení na všetky povinnosti. Zásadné je v tele povzbudiť tvorbu hormónu melatonín. Vďaka melatonínu sa spánok dostaví rýchlo a budú v ňom prevládať fázy hlbokého a REM spánku. Preto počas dňa robte veci, ktoré vaše telo pripravia na spánok. A tesne pred spaním sa vyhýbajte činnostiam, ktoré vám prekážajú pri usínaní. Veľkú úlohu zohráva to, na čom spíte. Výber postele a kvalitné matrace nepodceňujte. Zamerajte sa tiež na ľahké paplóny, ktoré dokážu regulovať teplotu tela.
Čo robiť a nerobiť počas dňa
Tvorba melatonínu počas dňa je nežiaduca. Pre pocity dynamiky a pre znižovanie tohto hormónu robte počas dňa tieto veci:
Hýbte sa hlavne na čerstvom vzduchu
Slnko v zime svieti menej, ale vždy keď sa ukáže na oblohe, choďte na prechádzku. Načerpajte zo slnka silu a energiu. Ideálne je pestovanie outdoorových športov.
Vyhýbajte sa alkoholu a kofeínu
Po obede sa vyhýbajte kofeínu a alkohol úplne vynechajte. Ak si bez kávy neviete svoj deň predstaviť, doprajte si ju predovšetkým ráno. Naopak čistá voda alebo bylinkový čaj sú pre telo prospešné. Bez tekutín sa budete cítiť unavení.
Krátky spánok? Áno, ale...
Ak sa nedokážete počas dňa premôcť a chytá vás spánok, doprajte si ho. Pozor na jeho dĺžku. Neoddychujte dlhšie ako 30 minút, aby ste zabránili nástupu REM fázy spánku.
Kedy ísť do postele
Ideálne je ísť do postele pre polnocou. Dodržiavajte režim, usínanie i vstávanie naplánujte počas celého týždňa v rovnaký čas. Kvôli už spomínaným fázam spánku, spite minimálne 4,5 a maximálne 7,5 hodiny. Zlatý stred je 6 hodín.