Sezóna záhradných krbov môže začať

Krb a gril na dvore, terase, v altánku alebo v záhrade je pupulárnym i praktickým prvkom nielen pre vás ale aj vašich hostí. Vonku sú ústredným bodom, okolo ktorého je vždy kopec zábavy a chutného jedla. Záhradné krby s grilom sú najžiadanejšie, pretože aj v našich končinách patrí grilovačka k obľúbeným sezónnym tradíciám. Ďalšou možnosťou sú samostatné grily, zvyčajne na drevené uhlie, ktoré sú prenosné a teda veľmi variabilné.

KAM KRB UMIESTNIŤ

Prvou otázkou pri plánovaní nového krbu je jeho umiestnenie. Vaše rozhodnutie by malo byť podriadené predovšetkým bezpečnosti, vyhnite sa miestam pod stromami a v blízkosti porastu alebo iných potenciálne horľavých objektov. Ak bude na dvore alebo terase, mal by stáť na nehorľavom podklade. Vhodné je mať v jeho blízkosti priestor na sedenie a podávanie pripraveného jedla a zdroj vody. Berte do úvahy ja vietor, aby dym neotravoval vás alebo susedov.

DIZAJN A MATERIÁLY

Čo sa týka dizajnu, krby môžu byť postavené z tradičných tehál, z kameňa, betónové (s omietkou, obkladom, granitom), z prefabrikovaných dielcov, oceľové... Cena závisí predovšetkým na použitých materiáloch, konštrukcii a  veľkosti, od dvoch stovák až do niekoľko tisíc eur. Prenosné grily kúpite už od niekoľkých desiatok eur.

BEZPEČNOSŤ POUŽÍVANIA KRBU A GRILOVANIA

Zábavné grilovanie je bezpečné grilovanie:

  • Návod na použitie – pred prvým použitím si prečítajte návod na použitie nového krbu či grilu a pri jeho montáži, príprave a používaní postupujte podľa pokynov.
  • Grilujte iba v exteriéri – grily určené na použitie v exteriéri používajte výhradne vonku. Ak by ste ho používali v uzavretom priestore, nemali by kam unikať škodlivé splodiny.
  • Po každom použití krb a gril očistite – pred použitím gril aj rošt skontrolujte, či sú v dobrom stave. Na udržiavanie čistoty grilov a roštov existuje rôzne príslušenstvo – drôtené kefy, špachtle, čistiace prípravky. Pred nakladaním jedla na rošt sa uistite, že na ňom neostali prilepené žiadne štetiny z kefy, zvyšky jedla alebo chemikálií.
  • Grilovacie náradie – používajte náradie a náčinie (vidličky, obracačky, kliešte...) s dlhými rúčkami, aby ste sa vyhli riziku popálenín a fŕkancov. Pri manipulácii s náradím, roštom a grilom používajte tepluvzdorné chňapky a rukavice.
  • Oheň a žeravé uhlie majte vždy pod kontrolou – ak sa pahreba príliš rozhorela, dajte mriežku s jedlom vyššie, aby vám doň nepadali uhlíky. Pahreba by mala byť rozložená rovnomerne. Ak vám do pahreby nakvapkal olej z jedla, nasypte do nej trocha jedlej sódy. V blízkosti krbu majte hasiaci prístroj, vedro piesku alebo hadicu s prívodom vody.