Ako si vybrať umenie pre váš domov

Voľba umenia pre váš domov môže byť vzrušujúcim dobrodružstvom a zdrojom radosti pre nadchádzajúce roky. Kľúčom k úspechu je prísť na to, aký druh umeleckej tvorby sa vám páči, ako to bude zapadať do zvyšku vášho interiéru, a ako chcete konkrétny typ umenia  čo najefektívnejšie nainštalovať do interiéru.

Urobte si malý prieskum

Skôr než sa rozhodnete podstúpiť spomínané kroky, dobre si zvážte všetky okolnosti. Urobte si malú pechádzku do najbližšej galérie, alebo sa inšpirujte pohodlným predajom obrazov online. Je to skvelý spôsob, ako nájsť širokú škálu výtvarného umenia. Jednotlivé diela môžete selektovať podľa konkrétneho slohu, obdobia, či obľúbeného umelca.

Vyberajte umenie podľa veľkosti

Ak ste sa zamerali na obrazy, niektoré diela nemusia byť práve svojou veľkosťou vyhovujúce . Dávajte si veľký pozor, pretože príliš malé obrazy sa môžu v miestnosti stratiť a naopak tie rozmernejšie môžu narušiť celkový dojem. To isté platí aj pri farbách. Výrazné prevedenie potrebuje viac dýchať, čo znamená, že sa nemusí dobre kombinovať s ostatnými doplnkami.  Luxusne zdobené rámy na obrazy potrebujú tiež vyniknúť. Nenechajte ich zapadnúť do úzadia a doprajte im svoje miesto. Pred každou kúpou obrazu si to premyslite a najskôr si vyberaný kúsok predstavte v mysli a na príslušnej stene. Ideálna by mala byť aj jej farba a najlepšie v určitom kontraste s obrazom.

Rozhoduje aj štýl

Samozrejme, že musíte myslieť aj na to, aby konkrétne umelecké dielo dobre harmonizovalo z celkovým štýlom vášho domova. Ak je plný starožitností, nebudete si kupovať moderné, extravagantné diela. Naopak do jednoduchého, ale okúzľujúceho priestoru sa ideálne hodí väčší, rozmernejší obraz, ktorý bude sám o sebe luxusným prvkom. Nezabudnite si ho zavesiť v úrovni očí, pričom niektoré plastiky sa môžu položiť aj na zem. Výber umeleckého diela nie je jednoduchou záležitosťou. Preto si postup pri jeho výbere dobre premyslite.