S príchodom letných mesiacov a rastúcimi teplotami, trápi mnohých podnikateľov istý, priam horúci problém ( ak Vážený čitateľ predpokladal že sa jedná o výber dovolenkovej destinácie, je na omyle.
Mnohí, najmä majitelia drobnejších prevádzok si vďaka ekonomickej stabilite ich rodnej zeme budú môcť dopriať nanajvýš tak dobre známu dovolenku na "malte " ). Každého, od majiteľa obrovskej korporácie, až po živnostníka kdesi z Dolnej Veselej však vedia potrápiť nepríjemné horúčavy rovnako.
Keďže produktivita práce v priestoroch ktoré sa počas leta premieňajú na menej príjemnú obdobu sauny rásť nebude, prinášam niekoľko dobrých rád a poznatkov ktoré by Vám mali uľahčiť výber klimatizácie.
Pri výbere klimatizačnej jednotky je potrebné položiť si niekoľko zásadných otázok. Koľko ste ochotní za takéto spríjemnenie a v dnešnej dobe keď sa ortuť teplomera počas letných mesiacov pomaly šplhá až k štyridsiatke, už aj nevyhnutnej súčasti každej kancelárie či domácnosti zaplatiť?
Ceny sa odvíjajú od množstva funkcií zariadenia, aj tu totiž platí staré známe za málo peňazí veľa muziky neočakávajte.
Najdrahšie jednotky totiž obsahujú nie len špeciálne patentovaný 3D turbo ventilátor, čerpadlo kondenzátu schopného prekonať prevýšenie výkonu až o 800mm či I- see senzor detekujúci prítomnosť osôb v miestnosti, čo iste prispieva k zefektívneniu využitia tohto zariadenia. Zaujímavosťou je aj coanda efekt spôsobujúci dosiahnutie maximálneho pohodlia a zabránenia pocitu prievanu.
O čosi lacnejšie jednotky síce spomínaný efekt neponúkajú ale sú rovnako energeticky účinné a majú rovnako nízku mieru hlučnosti. Tento parameter je mimoriadne dôležitý, pretože nadmerný hluk bude nie len znižovať schopnosť sústredenia sa na pracovné povinnosti ale aj zvyšovať podráždenosť Vás i pracovného kolektívu.
Mnohé klimatizačné jednotky v sebe spájajú množstvo užitočných funkcií ako aj dômyselné dizajnové riešenia pre tých, ktorý si potrpia na vizuálnu stránku zariadenia tak, ako na jeho účelovosť.
Dôležitým faktorom je aj výkonnosť zariadenia a jej typ. Všeobecne platí že veľkosť miestnosti ktorú je potrebné chladiť či vykurovať ovplyvňuje aj výkonnosť jednotky. Ak sa rozhodnete pre klimatizáciu s nižším výkonom , je možné že čo - to ušetríte ( aspoň na pohľad ), no po jej umiestení do väčšej miestnosti sa požadovaná teplota a teda aj úľava od tepla či chladu nemusia dostaviť. Súčasťou moderných klimatizačných jednotiek býva aj tepelné čerpadlo.
Zakúpenie tohto druhu klimatizácie sa odporúča vtedy, ak je potrebné aj vykurovanie priestorov. Mnohé zariadenia je možné prepnúť do reverzného chodu, čo znamená práve spomenuté vykurovanie miestností. U predajcu sa nezabudnite rovnako informovať aj o filtrácií zaradenia, nakoľko klimatizácia nielen pomáha udržiavať tú správnu teplotu v miestnosti, ale v nej aj prečisťuje vzduch.
Filtre sú teda dôležitou súčasťou jednotky ( odstraňujú nepríjemný zápach alebo peľ, za čo Vám kolegovia či zamestnanci trpiaci alergiami iste budú vďační ). Pri zaobstarávaní klimatizácie je potrebné zvážiť aj to či je pre miestnosť ktorú chceme ochladzovať vhodná viac nástenná alebo prenosná jednotka. Nástenné zariadenie sa skladá z vnútornej jednotky, ktorá je umiestnená v miestnosti a kondenzačnej jednotky , ktorá býva umiestnená vonku. Spojené sú izolovaným ( aby nedochádzalo k tepelným stratám ) medeným potrubím.
Vonkajšia jednotka býva umiestená napríklad na balkóne, streche či pripevnenie k fasáde domu ( tu si je však potrebné prehodiť slovo, dve so susedom ktorému sa nemusí páčiť zariadenie presahujúce na jeho pozemok ). Vnútorná jednotka býva umiestnená tak aby ochladzovaný vzduch prúdil do miestnosti ale nie priamo na osoby v nej, čo môže spôsobiť drobné zdravotné ťažkosti v podobe stuhnutých svalov.
Väčšie výhody má mobilná klimatizácia, ktorú je možné umiestniť bez zložitého inštalovania vonkajšej jednotky. Inštaluje sa zvyčajne blízko k oknu ktorým hadica povedie von, či do steny. Priemer hadice je obvykle 12 cm a jej predĺženie výrobcovia neodporúčajú, následkom by bolo slabnutie výkonu jednotky.
Klimatizácie sú vhodné predovšetkým do kancelárskych a obchodných priestorov. Do rodinných domov či bytov sa veľmi nehodia ( ak sa však rozhodnete a pre zakúpenie klimatizácie do bytového priestoru odporúča sa jej umiestnenie pod parapetnú dosku prípadne na bočnú stenu pod strop – do výšky približne 2 – 2,5 metra, v závislosti od výšky steny. Nesprávne umiestnená klimatizácia, či už v bytových či nebytových priestoroch vie spôsobiť viac škody než osohu. Následkom býva prievan, hluk, či nadmerná spotreba elektrickej energie na úkor výkonu a potreby chladenia.
V prípade že nejasnosti spojené s kúpou klimatizácie pretrvávajú a lámete si hlavu s otázkou ktorý typ je najvhodnejší práve pre Vás, odporúčam konzultáciu akýchkoľvek problémov či otázok s predajcom, prípadne priamo výrobcom.