ako vybrať digestor

Aký digestor vybrať do kuchyne?

Staviate alebo rekonštruujete kuchyňu? Neviete, aký digestor zvoliť? Pozrite si náš prehľad najpoužívanejších digestorov a tipy, ako si vybrať.

Prečo je digestor dôležitý?

Digestor je neodmysliteľnou súčasťou kuchyne. Ak v nej nie je, všetky výpary z varenia sa hromadia v miestnosti, čo neprospieva stenám. Ak pri varení nebudete pravidelne vetrať, môžu vám začať vlhnúť a tukové výpary vytvoria nevzhľadnú špinavú vrstvu.

Používaním digestora je vzduch v kuchyni príjemnejší. Všetky nepríjemné pachy pri varení nasáva a filtruje alebo odvádza preč z miestnosti. Takisto udržiava stabilnú teplotu vzduchu aj pri varení. Vo veľkých reštauračných kuchyniach by sa bez týchto odsávačov cítili ako v horúcej saune.

Ako si vybrať digestor

Na výber máte z naozaj širokej ponuky veľkostí, dizajnov aj výkonov. Pri výbere je dôležitá najmä výmera priestoru a koľko miesta máte na samotný digestor.

Ak máte väčšiu kuchyňu, hľadajte medzi výkonnejšími digestormi, aby ste dosiahli čo najlepší efekt. Ak je priestor menší, stačí vám priemerný digestor za prijateľnú cenu.

Tiež je dôležité myslieť na to, kde digestor budete mať. Či bude zabudovaný v kuchynskej linke alebo viditeľný. Nezabudnite, že pre správne fungovanie by mal byť umiestnený aspoň meter nad sporákom či varnou doskou.

Typy digestorov

Medzi digestormi si môžete vyberať z dvoch hlavných typov –  recirkulačných digestorov a digestorov s externým odsávaním, ktoré vzduch odvádzajú von z miestnosti (komínom alebo vetracou šachtou). Recirkulačný digestor nasaté pary filtruje cez tukový filter a vracia späť už ochladený a čistý vzduch.

1. Vstavané digestory

Jedným z najpopulárnejších typov sú vstavané digestory. Tie sú zabudované väčšinou do kuchynskej skrinky, takže šetria priestor a nekazia celkový vzhľad kuchyne. Hodia sa najmä do menších kuchýň, keďže majú skôr slabší výkon. Avšak na bežné používanie úplne vystačia a aj ich cena je prijateľná.

2. Podvesné digestory

Podvesné digestory majú takmer rovnaké vlastnosti ako vstavané. Jediný rozdiel je, že nie sú zabudované v skrinke, ale pripevnené na jej spodnú časť. Ostane vám tak viac úložného priestoru. Jednoducho sa do kuchyne zavádzajú a vašu peňaženku takisto nezruinujú.

3. Komínové digestory

Komínové digestory majú podobné vlastnosti aj cenu ako predošlé typy. Najviac sa však líšia v tom, že výpary nefiltrujú, ale odvádzajú preč z miestnosti. Ako to už z názvu vyplýva, na ich zavedenie potrebujete komín alebo inú možnosť odvetrávania.

Komínové digestory

 

Komínové digestory sú v posledných rokoch veľmi obľúbené, pretože sa vyrábajú v rôznych zaujímavých dizajnoch a farebných prevedeniach. Nie sú nikde zabudované, a tak sa stávajú plnohodnotným doplnkom kuchyne.

4. Ostrovčekové digestory

Ak máte kuchynský ostrovček a plánujete v ňom mať zabudovaný aj sporák alebo varnú dosku, poobzerajte sa po ostrovčekových digestoroch. Tieto odsávače patria k  najmodernejším, ale aj najdrahším typom.

Väčšinou sa vyrábajú v luxusných dizajnoch a z kvalitných materiáloch ako nerez, hliník či oceľ. Niektoré vyzerajú dokonca ako bežné svietidlo. Majú veľmi solídny výkon a nízku spotrebu.

Ak kuchyňu nestaviate od základov, ale len rekonštruujete, môže byť pred nainštalovaním digestora potrebné spevniť strop. To najmä v prípade, ak je zo sadrokartónu. Ten je príliš mäkký a digestor by nemusel udržať.

 

Zdroj: Bigstockphoto.com