Fialové zlato zo Singapuru: Zlato budúcnosti?

Zlato je od dávna, pradávna obľúbeným kovom, keďže sa z neho vyrábajú krásne a cenné šperky. Je zrejmé, prečo bolo, je a nepochybne ešte dlho bude považované za symbol prestíže či bohatstva.

Ak sa však pozrieme hlbšie do histórie, väčšinou sa spomína zlato žlté, avšak čoraz viac sa do popredia dostávajú aj iné odtiene zlatých šperkov, trebárs obľúbené biele zlato a moderné svadobné obrúčky z neho či zlato ružové, obľúbené najmä u žien. A keďže šikovní šperkári dokážu so zlatom hotové zázraky, na scénu prichádza ďalší netradičný odtieň zlata: Zlato fialové. Možno hovoriť o zlate budúcnosti?

Rôzne odtiene zlata

Zlato je mäkký kov, ktorý má vo svojej naturálnej podobe lesklú žltú farbu. S cieľom upraviť zlato na požadovanú tvrdosť, respektíve zmeniť jeho farbu sa doňho pridávajú rôzne iné kovy a ich prímesami vzniká výsledný efekt: krásne luxusné šperky v rôznych zlatých odtieňoch. Vari najznámejšie a najpopulárnejšie zlato inej, ako žltej farby je biele zlato, ktoré vzniká pridaním paládia, niklu či iných, do striebrista zafarbených kovov. Biele zlato, obzvlášť to s paládiom, je veľmi pevné a lesklé, čo je tiež jedným z dôvodov, prečo sa v súčasnosti teší takej vysokej obľube. Avšak nie je to jediné inak sfarbené zlato, ktoré pôsobí veľmi exkluzívne. Počuli ste už o fialovom zlate?

Fialové zlato a jeho vyhliadky

234822056Horúcou a veľmi žiadanou novinkou je práve fialové zlato. Tento netradičný odtieň zlata vznikol v Singapure, kde jeden miestny profesor objavil, ako možno tými správnymi prímesami dosiahnuť výsledné fialové zafarbenie zlatých šperkov.

Pomer zlato verzus zliatina je v tomto prípade 80 percent zlata a 20 percent tvoria prímesy. Fialové zlato však, na rozdiel od vyhľadávaného bieleho zlata, nemožno použiť na výrobu samostatných šperkov, keďže možnosti jeho tvarovania sú značne obmedzené. A tak si nekúpite celý prsteň z fialového zlata, ale rozhodne môžete natrafiť na množstvo pekných kombinácií viacerých odtieňov zlata, medzi nimi aj zlata fialového.

Fialové zlato sa využíva obzvlášť na niektoré časti šperkov a na dotváranie farebných kontrastov, ktoré skutočne stoja za pozornosť aj vyššiu cenu. To však platí vo všeobecnosti, že čím luxusnejší a jedinečnejší šperk si vyberieme, tým viac za neho zaplatíme. Veď aj Vaše vysnívané briliantové náušnice neboli práve lacné, ale o to viac si ich ceníte. Najmä, ak boli darom z lásky.