VoLTE!

Nie, toto nie je článok o voľbách. VoLTE nie je príkaz, aby ste išli voliť - je totiž prenos hlasu prostredníctvom siete LTE. Že ste o tejto technológií počuli len málo? Nuž, je v to vcelku novinka, o ktorej vám radi povieme viac na nasledujúcich riadkoch…

Operátori ju totiž ponúkajú len od roku 2014. A u nás na Slovensko sa dostala len nedávno. A to aj vďaka mobilnému operátorovi 4ke, ktorý spustil VoLTE pre širokú verejnosť. Je tak prvým operátorom, ktorý vám umožní volať v HD kvalite, pričom hovor vďaka tejto technológii dokážu spojiť až 4x rýchlejšie. Buďte tak aj vy medzi prvými, ktorí vyskúšajú VoLTE.

Čo potrebujete, aby ste mohli volať cez VoLTE?

V prvom rade budete potrebovať telefón, ktorý podporuje funkciu LTE a VoLTE. Taktiež budete musieť mať aktualizovaný firmware. Okrem základnej podpory technológie VoLTE musí však firmware telefónu obsahovať aj nastavenia umožňujúce využitie VoLTE v konkrétnej sieti konkrétneho operátora.

Ďalej budete potrebovať SIM kartu Moja 4ka, ktorú si môžete kúpiť na každej pošte, alebo priamo v eshope 4ky. No a na koniec budete potrebovať ešte aktívnu službu VoLTE. Tú si však môžete aktivovať zdarma zavolaním na zákaznícku linku 950.

Čo to vlastne to „VoLTE“ je?

VoLTE je anglická skratka slov „Voice over Long Term Evolution“, čo v skratke znamená prenos hlasu v dátovej sieti LTE. Aj keď to možno znie jednoducho, mágia, ktorá sa za tým skrýva, je po technickej stránke oveľa komplikovanejšia.

Ako sme spomínali, VoLTE je tu len od roku 2014, kedy ho po prvýkrát začal používať mobilný operátor Singtel v Singapure. Táto služba sa však vyvíjala dlhšie pred tým a vyvíja sa i doteraz. Neustále. Vďaka operátorovi 4ka, však môžete túto službu využívať aj vy. Služba je dostupná v 4G sieti, ktorú ponúka najvýhodnejší mobilný operátor na Slovensku, teda aktuálne len pre 64% populácie.

Aké sú výhody?

Tých je vcelku dosť. Medzi tie najväčšie patrí jednoznačne vysoká kvalita hlasu v HD. VoLTE na prenos hlasu využíva zhruba trojnásobnú kapacitu dát oproti 3G sieti. Podporuje tak širšie audio spektrum, vďaka čomu má byť hovor kvalitnejší a s lepším potlačením okolitých ruchov. Pri volaní potom budete počuť hovor jasnejšie a zrozumiteľnejšie.

Ďalšou výhodou je naozaj rýchle spojenie. Kým pri bežnom telefonovaní čakáte aj niekoľko sekúnd (6-12) kým vôbec druhá strana začne zvoniť, VoLTE vás prepojí okamžite. Spojenie hovoru tak prebehne už do 1-2 sekúnd. Rovnako sa zrýchľuje aj posielanie SMS správ.

V neposlednom rade je výhodou aj to, že pri volaní cez VoLTE zostáva zariadenie počas hovoru naďalej pripojené v LTE dátovej sieti.

Kto môže službu využívať?

VoLTE môžu využívať všetci zákazníci 4ky, ktorí využívajú službu Moja 4ka a majú zariadenie podporujúce VoLTE hovory na Slovensku. Výhodou je, že služba VoLTE je bez viazanosti a na jej využívanie tak nie je potrebné mať aktívny žiaden dátový balík.

Obaja účastníci hovoru musia mať na svojich mobilných zariadeniach podporovanú sieť VoLTE a samozrejme, túto službu u svojho operátora aktivovanú. Inak prebehne hovor štandardnou formou. Ak počas hovoru stratíte pripojenie LTE, hovor sa nepreruší, ale bude pokračovať štandardne prostredníctvom 2G siete.

Podporuje aj môj smartfón službu VoLTE?

V súčasnosti môžete VoLTE využívať napríklad s telefónom ZTE V770. Ak telefón vlastníte, stiahnite SI a nainštalujte potrebný firmware​. Návod nájdete rovnako na našej stránke. V krátkej dobe môžete očakávať dostupný firmware aj pre ďalšie zariadenia (napríklad Huawei P9 a ďalšie). To, či váš telefón podporuje túto službu sa môžete dočítať na napríklad na webe operátora 4ky.

Menšou nevýhodou tejto služby je jej komplikované zloženie, vďaka čomu nestačí, ak máte smartfón podporujúci LTE a VoLTE. Musíte mať aj aktualizovaný firmware, ktorý ponúka váš operátor.

Aktivácia služby

Funkciu VoLTE sprístupňuje operátor individuálne na základe žiadosti prostredníctvom telefonátu na zákaznícku linku 950. Počas hovoru vám váš operátor overí, či máte dispozícii telefón s podporou VoLTE a poskytne poradenstvo v súvislosti s aktiváciou VoLTE na vašom telefóne. Služba vám bude následne aktivovaná do 24 hodín. O úspešnej aktivácií budete informovaní SMS správou.